Do redakcie blogu Zelený ježko prichádza mnoho otázok pre profesora Ivana Hričovského. Jednou z nich je aj táto otázka o reze ovocných stromov v zimných mesiacoch.
Otázka: Tento rok v zime by som rada s manželom prerezala ovocné stromy v starom sade. ktorý sme zdedili po starých rodičoch. Okrem jabloní tu rastú aj hrušky a čerešne. Je možné všetky tieto stromy prerezať v zime alebo to musím odložiť na jar? Ako pri reze postupovať, keď s ním nemám príliš skúsenosti? Stromy v sade sú rôzneho veku. Niektoré ožívajú, iné sú mladé a vitálne.
.
Odpovedá profesor Ivan Hričovský: Rez drevín vždy vyžaduje skúsenosť a určité znalosti danej techniky. Úplne iný prístup vyžadujú mladé len niekoľko rokov vysadené stromčeky a dreviny už dávno vyrastené, ktoré by eventuálne potrebovali presvetliť korunu. Zvážte, či by nebolo najlepším riešením v prvom roku pozvať na vykonanie odborných prác záhradnícku firmu, ktorú budete môcť pri práci aj pozorovať a tak budete mať príležitosť techniku rezu si trochu aj osvojiť. Ale ani tak sa nedá počítať s tým, že sa potom stanete majstrom v reze. Chce to naozaj viac skúseností i znalosti teórie. Pri reze dreviny akéhokoľvek veku platí, že je nutné v prvom rade odstrániť všetky mechanicky či chorobami a škodcami poškodené vetvy. V ďalšej fáze sa zameriate na likvidáciu prestarnutého dreva, ktoré už nie je produktívne, a ďalej potom z koruny odstránite všetky výhony, ktoré korunu zbytočne zahusťujú. Zbytočné sú tiež výhony kolmé a krížiace sa. Koruna všetkých druhov ovocných stromov by mala byť dobre prístupná pre vzduch a svetlo, je potom oveľa viac odolná voči škodcom a chorobám a plody na vetvách oveľa lepšie a kvalitnejšie dozrievajú. Jadroviny sa prerezávajú v priebehu zimy a skoro na jar, teda približne od decembra až do apríla, kedy nasadzujú puky. Nikdy stromy neprerezávajte počas silných mrazov, rany by zasychali a nehojili by sa. Kôstkoviny v priebehu zimy neprerezávajte, pri nich počkajte na dobu, kedy nasadzujú puky alebo už dokonca kvitnú.
.
PRÍPRAVKY PROTI ŠKODCOM
.
.