Mangold nie je výstrelkom modernej doby. O jeho pozitívnych zdravotných účinkoch sa vo svojich prácach zmieňoval filozof Aristoteles, ktorý ho už v 4. storočí pred Kristom s obľubou konzumoval. Zo starovekého Grécka sa mangold rozšíril do celého Stredomoria a dnes tvorí pevnú súčasť zdravej južanskej stravy. U nás zdomácnel až niekedy v 16.storočí. Predpokladá sa, že prvým rodným územím mangoldu bolo východné Stredomorie. Podľa určitých prameňov by presnému miestu zodpovedala konkrétne Sicília. Ďalšími smermi, odkiaľ sa mangold dostal až do Európy, boli stepné a púštne oblasti Strednej a Prednej Ázie.
Mangold je stonková listová zelenina, príbuzná cvikle, skôr je známy pod názvami repa zeleninová alebo listová cvikla a listami je príbuzný špenátu. Mangold je menej výdatný a oveľa citlivejší na chlad, preto nie je taký rozšírený ako špenát. Poznali ho už starí Rimania a zo severného Talianska sa jeho pestovanie rozšírilo na západ a severozápad od Francúzska a Švajčiarska.
Dve základne odrody mangoldu
Stopkový mangold má svetlé alebo tmavé zelené listy a až 5 centimetrov široké stonky s bielou alebo červenou farbou. Stonky i listy sú mierne sladké a majú slabšiu príchuť repy. Listový mangold má stonky pomerné úzke a široké listy, ktoré sa v kuchyni používajú ako špenát. Najviac chutné sú mladé listy do dĺžky 20 centimetrov. Chuť mangoldu je jemná, mierne sladká a orechová, nikdy nie je pálivá alebo ostrá.
Obsah vitamínov a minerálov v mangolde
Mangold obsahuje veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, vlákniny, flavonoidy rutín a kvercetín, vitamíny A, B, C, E, K, z minerálnych látok obsahuje vápnik, železo, horčík, fosfor, draslík, zinok, sodík, selén, meď, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, biotín a betakarotén. Mangold odstraňuje tráviace problémy, odstraňuje nervozitu a únavu, lieči chudokrvnosť, spevňuje kosti a zuby, chráni srdce, udržuje zdravé vlasy, pokožku i nechty, zlepšuje zdravie očí, atď.
Mangold a jeho účinky na zdravie
Mangold má silné antioxidačné vlastnosti
Mangold má vysoký obsah antioxidantov - obsahuje 13 druhov polyfenolových antioxidantov, 19 typov betaxantínových antioxidantov a 9 typov betacyanínov, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele, spomaľujú proces starnutia, podporujú obranyschopnosť a slúžia ako prevencia vzniku rakoviny.
Mangold odstraňuje nervozitu a únavu
Čím sýtejšia je zelená farba, tým plodina obsahuje viac betakaroténu. Táto biologicky aktívna látka upokojuje nervový systém, odstraňuje stres, dodáva nám sviežosť, dobrú náladu a zlepšuje koncentráciu. Ak napoludnie zjeme 250 g mangoldu, ešte o piatej popoludní budeme svieži a vitálni.
Mangold ochraňuje srdce
Mangold je antihypertenzívum (pôsobí proti vysokému tlaku), pretože obsahuje stopové minerály, ktoré sú potrebné na podporu cirkulácie, zdravie krvných ciev, ako aj reguláciu tepu srdca. Mangold má rad antioxidantov, ktoré prospievajú srdcu viacerými spôsobmi. Má schopnosť znižovať hladiny zápalových faktorov, ktoré môžu zhoršiť vysoké hladiny cholesterolu, vysoký krvný tlak a riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice.
Mangold na trávenie
Mangold obsahuje veľa vlákniny, ktorá má blahodárny vplyv na črevnú flóru. Vláknina viaže vodu a spolu s ňou aj tuky a toxíny, urýchľuje pasáž čriev a odstraňuje zápchu, plynatosť a pomáha pravidelne vyprázdňovať tráviaci trakt.
Mangold spevňuje kosti a zuby
Mangold je vynikajúcim zdrojom vápnika a vitamínu K, z ktorých oba sú kľúčovými živinami pri udržiavaní silnej kostrovej štruktúry. Približne 99% zásob vápnika v tele sa zhromažďuje v kostiach, kde sa vyžaduje udržanie minerálnej hustoty, sily a prevencie zlomenín. Vitamín K nevyhnutný pri znižovaní miery zlomenín, pretože spúšťa osteokalcín, hlavný nekolagénový proteín, ktorý pomáha pri tvorbe kostí. Navyše vápnik je podstatnou látkou pre zachovanie zdravých zubov.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Mangold lieči chudokrvnosť
Každých 100 g porcie mangoldu poskytne 10% odporúčaného denného príjmu železa. Denný príjem potravín bohatých na železo zvyšuje produkciu červených krviniek. V dôsledku toho je pravidelná konzumácia tejto zeleniny istým spôsobom prevencie alebo liečby anémie.
Mangold zlepšuje zdravie očí
Mangold je bohatý na luteín a zeaxantín, dva karotenoidy, ktoré chránia sietnicu a rohovku pred poruchami súvisiacimi s vekom, ako je šedý zákal, glaukóm a makulárna degenerácia. Tieto karotenoidy absorbujú poškodenie spôsobené modrým svetlom, ktoré vstupuje do oka a zabraňuje tomu, aby spôsobil narušenie sietnice.
Mangoldom proti cukrovke
Mangold má schopnosť regulovať hladinu glukózy v krvi. Je ideálny pre diabetikov, jedincov s inzulínovou rezistenciou alebo metabolickým syndrómom a pre tých, u ktorých existuje riziko vzniku diabetu. Zelenina obsahuje flavonoidy, ktoré spomaľujú aktivitu alfa-glukozidázy v črevách. Toto spomalenie znižuje rýchlosť absorbcie glukózy prostredníctvom predĺženého času trávenia a predĺženého trávenia sacharidov. Preto zabraňuje rýchlemu nárastu cukru, ktorý je pre diabetikov veľmi nebezpečný.
Mangold ako prevencia rakoviny
Rovnako ako mnoho listovej zelenej zeleniny, aj mangold má protirakovinové vlastnosti kvôli obrovskému množstvu antioxidantov, ktoré sú spojené s prevenciou rakoviny hrubého čreva. Mangold má tiež zlúčeniny, ktoré podporujú antimitotickú aktivitu na bunkách rakoviny prsníka.
Mangold udržuje zdravé vlasy, pokožku i nechty
Mangold obsahuje biotín, organickú zlúčeninu, ktorá je priamo spojená so zdravými vlasmi. Biotín stimuluje vlasové folikuly, zabraňuje rednutiu vlasov a dodáva vlasom lesk. Biotín chráni pokožku pred hubovými infekciami, akné, suchosťou a vyrážkami. Biotín posilňuje nechty a zlepšuje prietok krvi do nechtového lôžka, kde vzniká mnoho porúch nechtov.
Chcete si dopestovať mangold v záhrade?
Vyskúšajte jedinečné osivá z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Ako správne pestovať mangold ?
Semená mangoldu veľmi dobre klíčia a nezáleží na tom, či ste ich zasiali v parenisku, vo fóliovníku alebo priamo vonku na záhone. Keďže existuje viacero odrôd, je vhodné v parenisku pestovať mangold, ktorý odolá jarným mrazom.
Semená listového mangoldu sa môžu vysievať priamo na záhone už od apríla až do neskorého júna. Nevyžaduje to žiadnu vedu, jednoducho stačí posypať pripravený záhon semenami. Ak vám buďte váš mangold rásť príliš nahusto, jednoducho ho prerieďte.
Vhodné miesto
Vhodným miestom na vysievanie semien mangoldu je slnečné miesto, najlepšie tam, kde veľmi nefúka a kde bude mať v pôde dostatočné množstvo živín. Mangold vyžaduje pravidelnú a výdatnú zálievku. Nedarí sa mu však na miestach, ktoré sú vystavené častým dažďom a následnému vysušovaniu pôdy v dôsledku priameho slnečného žiarenia.
Pokiaľ chcete pestovať mangold, respektíve začať s jeho výsevom, zatlačte jednotlivé semienka minimálne 2 až 3 cm do pôdy a asi 15 cm od seba. Mangold klíči približne 15 dní po zasadení, potom sa už môže triediť podľa potreby.
Ak ponecháte mangold na záhone vykvitnúť a vysemeniť, dosiahnete tým nové výhonky bez toho, aby ste museli pohnúť čo i len prstom. Mangold je nenáročný a odolný, takže ho môžete začať zbierať od jari do jesene. Ak budete pravidelne oberať listy z mangoldu, rastlina vám začne vytvárať okvetie približne počas augusta. V takom prípade je nutné tieto okvetia pravidelne odstraňovať, aby rastlina sústredila energiu viac na tvorbu listov ako kvetov. Zber by mal skončiť okolo októbra, kedy sa listy tvoria stále pomalšie. Rastliny môžete ponechať na mieste, pretože sa stáva, že na jar začnú znovu rásť. Aby nedošlo k ich zamrznutiu, jednoducho prihrňte na korene rastlín trochu hliny a zakryte ich fóliou alebo ihličím.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/mangold-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.zdravie.sk/clanok/56826/mangold-zabudnuta-zdrava-zelenina
https://akoapreco.com/ako-pestovat-mangold/