Ovocné stromy i kríky majú rôzne termín rezu. Niečo sa upravuje v zime, niečo na jar a dôležitý je letný rez. Kedy sa však reže vinič?
Február, ak sa výrazne nevymyká z priemeru, je najvhodnejším mesiacom na rez viniča. Využijeme pekné dni keď zem je pevná, a pritom nám neprekáža ani prípadná nádielka snehu. Vo veľkovýrobe v súčasnosti už rez prebieha naplno a nepretržite, v záhrade však máme naň čas a môžeme si vystriehnuť ideálne počasie.
ÚPRAVA RODIVOSTI
Rez je jedným z najdôležitejších a najodbornejších agrotechnických zásahov v pestovaní viniča. Upravujeme ním rodivosť, čiže veľkosť úrody, tvar a rovnováhu kra, aby neprichádzalo k preťaženiu, ktoré zhoršuje kvalitu úrody a ohrozuje samotnú kondíciu a existenciu kra. Optimálne zaťaženie určíme podľa prezimovania, kondície kra a odrody. Množstvo očiek, ktorými sa odporúča zaťaženie krov, sa dozvieme z ampelografie viniča.
MNOŽSTVO OČIEK
Údaj väčšinou získame v podobe počtu očiek na štvorcový meter. Vyrátame ho podľa sponu, napríklad ak je šírka riadku dva metre a kry v riadku vo vzdialenosti jeden meter, spon je 2 x 1, čo prestavuje dva štvorcové metre na jeden ker. Pri odporúčanom zaťažení 10 očiek na štvorcový meter potom na tomto kre ponecháme 20 očiek. Prihliadneme aj na momentálnu kondíciu každého jednotlivého kra a podľa nej s citom upravíme počet ponechaných očiek ubraním alebo prípadne aj pridaním.
KRÁTKY, STREDNÝ A DLHÝ REZ
Ako počet očiek, tak aj spôsob, akým ich upravíme a ponecháme na rastline vo forme ťažňov a čapíkov, je dôležitý pre tvorbu úrody. Samotný rez môže byť podľa metodiky krátky s 1- až 5-očkovými čapíkmi, stredný predstavujú 6- až 8-očkové ťažne a dlhý 10- až 14-očkové ťažne, pričom sa ponechávajú aj 1- až 2-očkové záložné čapíky. Vo všeobecnosti rodivosť očiek stúpa od spodku ťažňa do dvoch tretín a potom zasa klesá.
KAŽDÁ ODRODA JE ŠPECIFICKÁ
Spravidla plnohodnotne rodiace sú očká jednoročného dreva vyrastajúce z dvojročného dreva, i keď i tu existujú výnimky. Jednoročné drevo vyrastajúce zo starého kra je nerodiace a nekalkuluje sa s ním pre tvorbu úrody. Toto sú len všeobecne platné zásady. Každá odroda je špecifická a vyžaduje si svoj vlastný, špeciálny spôsob rezu. Aj preto je dôležité vedenie dokumentácie, ako máme odrody vysadené. Presný rez podľa odrôd, koľko ťažňov a taktiež čapíkov, ako aj ich dĺžka sú opísané v spomenutej literatúre ako charakter rezu pre jednotlivé odrody. Tieto poznatky boli získané z dlhodobých skúseností a výskumov. V praxi to znamená veľkú rozmanitosť rezu.
KRÁTKY REZ na čapíky sa odporúča pre Portugalské modré a Malinger.
STREDNÝ REZ na 3 až 4 kratšie 6- až 7-očkové ťažne a so záložnými čapíkmi pre Veltlín zelený, Muller Thurgau ale aj pre stolové odrody Favorit, Diamant, Dóra, Ametyst.
DLHÝ REZ zväčša na dva dlhšie ťažne pre odrody Iršay Oliver, Čabianska perla, ale aj Rulandské biele a Dievčie hrozno. Tieto skutočnosti sa často podceňujú, ale pre tvorbu úrody majú podstatný význam.
ROK VINOHRADNÍKA A VINÁRA
Tí, ktorí hľadáte odpovede na rôzne záhradkárske otázky týkajúce sa ovocnej, zeleninovej i okrasnej záhrady, ale aj vinohrtadu, biologickej ochrany, či trávnika alebo výživy záhradných plodín, môžete ich nájsť v knihách z edície Praktické rady záhradkárom. Objednať si ich so zľavou môžete TU. Nájdete tam knihy, ktoré by nemali chýbať v žiadnej záhradkárskej rodine.
..
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.