V súčasnosti používame skôr jednoduchý názov tymián, ktorý je druhým názvom dúšky tymiánovej. Nenápadná bylinka menom tymián, ktorej názov sa odvodzuje od gréckeho slova thymos, čo znamená odvahu a silu. V minulosti sa tešila veľkej obľube, v starovekom Egypte sa využívala na mumifikáciu tiel, či ako kadidlo v chrámoch.
Bývate často chorí alebo mávate problémy s trávením? Mohli by ste vyskúšať korenie Tymián a budete na sebe pozorovať zmeny k lepšiemu. Tymián je trváci vždyzelený, čiastočne poliehavý poloker. V čase dospelosti dorastá do výšky 20 až 40 cm. Stonky sú obsypané drobnými aromatickými lístočkami, najčastejšie sivozelenej farby, s podvinutými okrajmi. Od mája až do augusta súkvetia rozkvitajúcich bieloružových až purpurových drobných kvietkov lákajú hmyz a motýle. Jeho kompaktný rast ho predurčuje na výsadbu okrajov záhonov.
Tymián má prenikavú vôňu, vďaka ktorej môžete prevoňať svoj domov a tiež zlepšiť svoje zdravie. Silica z tymiánu je na to ako stvorená. Má blahodárne účinky na sliznicu ústnej a nosovej dutiny, preto je pri nachladnutí vhodné vdychovať ju, tiež dokáže stlmiť prudký kašeľ. Začnite ju teda pestovať a okrem jeho použitia ako koreninu (do šalátov, do omáčok či na mäso), vám bude krásne zdobiť príbytok a tiež vám v ňom bude rozvoniavať.
Obsah vitamínov a minerálov v tymiáne
Tymián obsahuje mnohé účinné látky, vďaka čomu sa využíva aj na liečebné účely, najmä bielkoviny,tuk, sacharidy, silicu, vlákninu, vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, sodík, zinok, meď, mangán, kyselinu listovú, kyselinu pantoténovú,vitamíny A, B a C.
Tymián a jeho účinky na zdravie
Tymián a psychika človeka
Tymian je už od pradávna považovaný za „životabudič", pretože pomáha odstraňovať pesimizmus, pomáha pri depresívnych stavoch tým, že takpovediac dodáva odvahu pri nízkej sebadôvere a strachu. Tymianový esenciálny olej je jeden z najsilnejších povzbudzujúcich olejov. Rovnako blahodarne pôsobí aj tymianový čaj, ktorý si pripravíte jednoducho – 1 čajovú lyžičku tymianu zalejte vriacou vodou a nechajte 5 až 10 minút lúhovať.
Okrem toho je tymian vhodný aj pre osoby trpiace chronickou únavou. Stačí si ho pridať do kúpeľa a užívať príjemný relax, pár kvapiek esenciálneho oleja môžete pridať do aromalampy, alebo si dopriať zážitkovú tymianovú masáž.
Tymián – prírodný detoxikant
Stáva sa vám občas, že po výdatnom a chutnom jedle vyzeráte ako tehotná žena? Nič príjemné, pretože vtedy je najlepšie povoliť gombík, rozopnúť zips a čakať. Avšak ak si nabudúce zaťažíte tráviaci systém, vďaka čomu môžete pociťovať plnosť a nafukovanie, urobte si čaj z tymianu. Okrem skvelej chuti tiež pomáha tráviacej sústave, uľavuje od chronických zápalov žalúdka, zmierňuje nadúvanie, chráni pečeň, ale je tiež ideálny aj pri nespavosti. Keďže podporuje trávenie, tak je vhodné koreniť ťažšie jedlá práve týmto korením.
Tymiánovým čajom proti kašľu a bolesti hrdla
Tymián patrí oddávna medzi recepty na boj s ochoreniami dýchacích ciest. Na tento účel ho odporúčal už antický lekár Hippokrates. Účinkuje proti bronchitíde, teda zápalu priedušiek, či v prípade nachladenia. Lieči boľavé a zapálené hrdlo. Upokojuje hrtan a hlasivky. Pomáha s rozpúšťaním hlienov. Mierni kašeľ a úľavu prinesie aj v prípade, ak trpíte suchým kašľom. V takýchto prípadoch je najlepšie podávať ho ústne, no nie ako čistý esenciálny olej, ktorý sa na konzumáciu neodporúča. Siahnite po tymiane vo forme čaju, sirupu alebo kloktadla. Sú vhodné aj pre deti. Čaj môžete uvariť buď zo samotného tymianu, alebo využiť účinky kombinácie viacerých liečivých bylín, ako v čajových zmesiach určených na liečbu kašľa a ochorení priedušiek alebo proti bolesti hrdla.
Tymián a vlasy bez lupín
Tymián pôsobí antisepticky, čo má pri boji s lupinami veľký význam. Ak patríte k tým, ktorých lupiny trápia celoročne, alebo k tým narodeným pod šťastnou hviezdou, ktorých tento problém trápi len sezónne, tak si vyskúšajte pripraviť tymiánový roztok. Naň vám stačí prevariť 0,4 litra vody, do ktorej pridáte 4 kopcovité lyžice sušeného tymiánu. Odvar povarte a následne nechajte vychladnúť, polovicu sceďte a naneste na čerstvo umyté vlasy. Jemne roztok vmasírujte do pokožky hlavy a vlasy už neoplachujte. Zvyšok roztoku môžete použiť nasledujúci deň.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Tymián uľaví pri ťažkostiach s trávením
Čaj z tymiánu je účinný pri širokej škále problémov s tráviacim traktom. Pôsobí proti nadúvaniu. Uľavuje pri bolestiach žalúdka či nevoľnosti. Jeho antibakteriálne vlastnosti pomáhajú pri zápaloch v rôznych častiach tráviaceho traktu. Účinkuje ako liečba i prevencia hnačky. Podľa štúdie portugalských vedcov môže pomôcť chrániť proti rakovine hrubého čreva. Vďaka svojmu antiseptickému pôsobeniu pomáha zbaviť sa baktérií, plesní či parazitov, ktoré škodia v tráviacom trakte.
Tymián – korenie žien
Tymián je už stáročia nazývaný ako korenie žien, a to hlavne vďaka jeho účinkom na menštruačné kŕče. Tymián pomáha napraviť krvný obeh, zlepšuje prekrvenie a tiež môže pomôcť pri chudokrvnosti. Navyše na ženy toto korenie pôsobí blahodarne hlavne počas ich dní. Pomáha pri poruchách krvácania, a preto čaj z neho pomáha zmierniť nepríjemné kŕče. Tymián obsahuje tymol, triesloviny a horčiny – práve tieto látky sa považujú za predchodcov dnešných antibiotík. Preto nabudúce skúste vymeniť ružovú alebo bielu tabletku za tymián.
Tymián pre svieži dych
Tymián sa pridáva aj do zubných pást či ústnych vôd, ktoré využívajú jeho schopnosť osviežiť dych a bojovať s baktériami. Nezanedbateľný je aj jeho príspevok k ochrane zubnej skloviny pred mäknutím, za čo môžeme ďakovať tymolu. Dôslednú zubnú hygienu tak môžete doplniť o popíjanie tymiánového čaju či žutie lístkov čerstvého tymianu.
Tymián a babičky bylinkárky
Tymián je vhodný nielen na vnútorné použitie, ale aj na vonkajšie. Preto je vhodný nielen do kúpeľa, ale aj ako obklad. Naše staré mamy sa určite pamätajú na zázračný obklad z tymiánu – skúste sa tých vašich na to opýtať. Takéto obklady sa používali na zle hojace sa rany. Na takýto obklad potrebujete tymián, skorocel, nechtík a poctivú domácu bravčovú masť. Masť dajte do hrnca a pridajte 2-3 lyžice týchto bylín. Po spenení odstavte z ohňa, nechajte vychladnúť a zopár dní odpočívať na chladnom mieste. Potom masť roztopte, preceďte a uskladnite v čistej nádobe. Takto vyrobenú domácu masť môžete použiť ako obklad na rany.
Pozor
Tymián nie je vhodný pre tehotné ženy a ľudí so srdcovými poruchami.
Použité zdroje:
https://www.kamzakrasou.sk/lifestyle/zdravie/preco-pestovat-tymian-presvedcia-a-sokuju-vas-jeho-liecive-ucinky-/12651
https://www.popradske.sk/blog/tymian-caj-ucinky/