Súčasné trendy výživy človeka sú charakterizované vysokou spotrebou mäsa, ale na druhej strane sa čoraz viac ľudí orientuje na potravu rastlinného pôvodu. V nej zohrávajú strukoviny svoju nezastupiteľnú úlohu, pričom prvenstvo bezpochyby patrí sóji. Tak trochu bokom zostávajú ostatné, „zabudnuté“ strukoviny ako bôb, hrachor a cícer.
Strukoviny patria k základným článkom vo výžive človeka. Pozitívnym prvkom strukovín je ich vysoká koncentrácia bielkovín, hoci ich biologická hodnota je nižšia než u bielkovín mäsa či vajec, čo je vyvolané nižšou koncentráciou sírnych aminokyselín (metionín, cysteín, cystín).Na ľudské zdravie pozitívne vplývajú aj tuky, nachádzajúce sa v strukovinách. V prípade cícera sa dokázalo, že niektoré nenasýtené mastné kyseliny (linolová, linoleová) znižujú hladinu cholesterolu v krvi (hypocholesteromaeic effect). Osobitné postavenie patrí vláknine, obsiahnutej v strukovinách. Strukoviny neobsahujú lepok, čo ocenia ľudia trpiaci celiakiou.
Zdravý cícer
Podobne ako ostatné strukoviny aj cícer je typický vysokou koncentráciou bielkovín, 20 – 30 percent, ktorá je nižšia než v sóji.V jeho semenách sa nachádza okolo 40 percent sacharidov a asi 7 percent tukov. Je pomerne bohatým zdrojom lecitínu a jeho semená obsahujú menšie množstvá vitamínov A, B a C. Aminokyselinové zloženie bielkovín cíceru sa podobá kompozícii bielkovín sóje.
Cíceru sa pripisujú aj údajné afrodiziakálne účinky. Čo je však nesporné, cícer by mali konzumovať ľudia trpiaci na asténiu a fyzicky ťažko pracujúci.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Základná príprava cícera
Cícer je potrebné pred varením namáčať. Na rozdiel od iných druhov sa do vody na namáčanie pridáva kuchynská soľ! Odporúčaná doba na namáčanie je 10 – 12 hodín. Môže sa pridať niekoľko zrniek čierneho korenia, alebo bylinky, či morské huby. V niektorých receptoch sa používa aj cícer zbavený šupky.
Náš tip! Vyskúšajte recept z cíceru
Hrachor siaty
Patrí u nás k menej známym strukovinám. Pred päťdesiatimi až šesťdesiatmi rokmi sa pestoval intenzívnejšie ako dnes, ale len v najteplejších oblastiach Slovenska. Hrachor siaty je jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky 1 metra. Pestovaniu hrachora v minulosti pomáhalo aj to, že vňať sa kvôli vyššiemu obsahu bielkovín (vyšší ako v lucerne a vo vike) skrmovala.
Výživová hodnota hrachoru siateho
Výživová hodnota hrachoru je veľká vzhľadom na obsah bielkovín (v kilograme hmoty približne 280 až 300 gramov). Nezastupiteľné sú najmä aminokyseliny lyzín, metionín, tryptofán a arginín. Semeno hrachoru siateho je aj zdrojom suroviny na získanie kazeinu, ktorý sa v minulosti uplatňoval v textilnom priemysle i v ďalších odvetviach.
V našom jedálnom lístku hrachor doposiaľ nenašiel také uplatnenie, aké by si zaslúžil. Starší pestovatelia ho neraz omylom nazývajú cícer.
Využitie hrachoru
Môžete ich využiť na prípravu polievok, prívarkov a kaší alebo ich pomlieť na múku, primiešať k múke z obilnín a upiecť si napríklad chutný chlieb. Pred varením ich treba aspoň cez noc namáčať vo vode, aby napučali. Najlepšie je variť ich vždy v mäkkej vode, ak treba, môžete ju zmäkčiť trochou jedlej sódy. Nikdy ju však dopredu nesoľte.
Dôležité upozornenie!
Je dôležité vedieť, že hrachor siaty by ste mali konzumovať len uvarený, nie surový, pretože okrem zdravých bielkovín obsahuje aj neurotoxín. Hrachor nie je vhodný ako základná potravina, ale len na príležitostné obohatenie jedálnička.