Vedci sa roky snažili vypátrať účel spánku. Po uskutočnení nespočetných štúdií dospeli k záveru, že spánok hlboko súvisí s naším zdravím mnohorakým spôsobom. Citujeme z pripravovanej knihy profesorky Kataríny Horákovej – ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať?
JEDEN PRÍKLAD: Predchádzajúci výskum ukázal, že nedostatok spánku má rovnaký vplyv na imunitný systém ako fyzická záťaž alebo choroba. Jednoducho, aj keby sme robili všetko ostatné správne, ale nespali dosť, naše zdravie a dobrý pocit by naďalej trpeli. Ak by nás dlhodobo trápila nespavosť, mohli by sme dokonca predčasne zomrieť.
ĎALŠIA DÔLEŽITÁ STOPA
Teraz výskumníci z University of Rochester Medical Center (URMC) Centrum for Translational Neuromedicine veria, že objavili ďalšiu stopu, prečo spánok je nevyhnutný pre dobré zdravie, najmä zdravie mozgu. Svoje poznatky uverejnili v roku 2013 v časopise Science, v ktorom uvádzajú, že náš mozog má jedinečnú metódu odstraňovania toxického odpadu cez takzvaný glymfatický systém. Presvedčivý dôkaz je, že tento systém rozbehne svoju činnosť počas spánku, čo umožňuje nášmu mozgu odstrániť toxíny, vrátane škodlivých bielkovín, ktoré vznikajú napríklad pri poruchách mozgu, ako je Alzheimerova choroba. A čo viac, vedci objavili, že naše mozgové bunky sa zmenšia počas spánku zhruba o 60 percent, čo umožňuje efektívnejšie odstraňovanie odpadu. Podľa vedúcej výskumného tímu Dr. Maikena Nedergaardovej: - Táto štúdia ukazuje, že mozog má rôzne funkčné stavy, kedy spí a kedy bdie. V skutočnosti sa zdá, že regeneračná povaha spánku je výsledkom aktívneho odstraňovania vedľajších produktov nervovej aktivity, ktoré sa hromadia v priebehu bdelosti.
Mineraltabs |
Zúfalá nespavosť: |
ČO JE GLYMFATICKÝ SYSTÉM?
V našom tele lymfatický systém je zodpovedný za odstránenie bunkových odpadových produktov. Avšak náš mozog nemá lymfatický systém. Dôvodom je to, že mozog je uzavretý systém, ktorý chráni krvno-mozgová bariéra riadiaca vstup a výstup látok. Dr. Nedergaard ukázala, že mozog má v skutočnosti svoj vlastný jedinečný systém na likvidáciu odpadu, podobný tomu lymfatickému systému, takzvaný glymfatický. „G“ je odvodené od mozgových „gliových buniek“, ktoré riadia tento systém.
Kliknite na obrázok - nájdete zaujímavé knihy na tému zdravie.
MOZOG MÁ OBMEDZENÚ ENERGIU - PREČ S ODPADOM
Čerpaním mozgovo-miechového moku cez tkanivá mozgu, glymfatický systém odstráni odpad z mozgu, späť do obehového systému nášho tela. Odtiaľ odpad nakoniec dosiahne pečeň, kde sa potom definitívne odstráni z tela von. Glymfatický systém je počas spánku 10-krát účinnejší ako pri bdení. Súčasne tým, že sa naše mozgové bunky zredukujú vo veľkosti asi o 60 percent, vytvára sa viac priestoru medzi bunkami, čo umožňuje odplaviť viac nečistoty z mozgu.
Podľa Dr. Nedergaardovej: – Mozog má k dispozícii len obmedzenú energiu, a zdá sa, že si musí vybrať medzi dvoma rôznymi funkčnými stavmi – bdenie, keď je pri vedomí alebo spánok, kedy oddychuje a čistí sa. Môžeme si to prirovnať domácej párty: buď hostí zabávame alebo upratujeme dom. Nemôžeme robiť oboje odrazu. Tieto objavy majú významné dôsledky pre liečbu choroby „špinavého mozgu“ ako je Alzheimerova choroba. Pochopenie toho, kedy a ako presne mozog aktivuje glymfatický systém a odstráni odpad je rozhodujúci prvý krok v úsilí o potenciálne modulovanie tohto systému tak, aby fungoval efektívnejšie.
Kniha ZÚFALÁ NESPAVOSŤ: Prečo nemôžem spať? od autorskej dvojice Katarína Horáková a Jozef Budínsky vyjde vo vydavateľstve Plat4M Books začiatkom augusta 2019.
ZELENÝ JEŽKO NA ROVNAKÚ TÉMU:
MÁM PROBLÉM SO SPÁNKOM
Spánok je liek
Nedostatok spánku prináša veľké riziká
Neviete zaspať a v noci sa budíte?
Každé ráno sa zobudíte unavený, napriek tomu že ste spali?
Prečo nás trápi nespavosť a ako ju riešiť?
Ako bez prerušenia prespať celú noc?