Tento rok mi úplne zničili úrodu malé žlté husenice, napísala na facebookový profil profesora Ivana Hričovského Malvína Čechová z okolia Trenčína. Opýtala sa nás, čo sú to za húsenice.
Kniha Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom a jej "mladšia sestra" Ochrana ovocných rastlín proti chorobám by isto nemali chýbať v knižnici žiadnej záhradkárskej rodiny. Tieto praktické publikácie z dielne vydavateľstva Plat4M Books vám v mnohých prípadoch pomôžu určiť, aký škodca alebo choroba ničí vaše ovocné stromy a kríky a ich úrodu.
MLYNÁRIK KAPUSTOVÝ
Obrátili sme sa o odpoveď na profesorku Magdalénu Valšíkovú-Frey zo SPU v Nitre, autorku publikácie Rok v zeleninovej záhrade (+ biologická ochrana). Ide o húsenice motýľa mlynárika kapustového (Pieris brassicae) z čeľade mlynárikovitých, ktorý patrí medzi najväčších škodcov kapustovej zeleniny. Mladé húsenice žerú na spodnej strane listov. Pri väčšom výskyte zostanú z listov iba hrubšie žilnatiny. Prezimujú kukly. Treba ničiť burinu z čeľade bôbovitých, na poliach striekať po objavení sa húseníc niektorým z odporúčaných prípravkov. Motýľa, húsenice a vajíčka vidíte na priložených snímkach. Viac sa dočítate v knihe Rok v zeleninovej záhrade (+ biologická ochrana) a Zelenina bez chémie.
AKÝ SÚ ĎALŠÍ ŠKODCOVIA?
Predstavme si ďalších škodcov hlúbovej zeleniny.
KVETÁRKA KAPUSTOVÁ (Delia brassicae)
Ide o dvojkrídly hmyz z čeľade muchovitých. Silne poškodzuje rastliny skorých odrôd kapusty, karfiolu, kalerábu a reďkovky. Rastliny zostanú zakrpatené, vädnú, žltnú a postupne hynú. Mucha je dlhá asi 6 milimetrov a tvorí tri generácie. Prezimujú kukly. Najväčšie škody spôsobujú larvy, ktoré vyžierajú pletivá rastlín. Potrebné je ničiť burinu z čeľade bôbovitých, pôdu dezinfikovať prípravkami, môžeme použiť aj zálievku rastlín.
MORA KAPUSTOVÁ (Mamestra brassicae)
Motýľ z čeľade morovitých. Húsenice žerú vnútrajšok hlávok a znečisťujú ich svojimi výlučkami. Vytvárajú nepravidelné otvory a chodbičky medzi listami. Motýľ je 20 milimetrov dlhý, popolavo-hnedý. Húsenica je dlhá 40 milimetrov, zelená, neskôr hnedá. Kukly prezimujú v pôde. Zvyšky po zbere je treba hlboko zaorať, čím sa ničia kukly a vajíčka. V prípade potreby postrekujeme povolenými prípravkami.
SKOČKY - Phyllotreta
Drobný hmyz z radu chrobákov, veľmi rozšírený, robí veľké škody. Najčastejšie sa vyskytuje skočka kapustová – Phyllotreta nemorum, skočka poľná – Phyllotreta undulata a skočka čierna – Phyllotreta atra. Chrobáky vyhrýzajú v listoch otvory, poškodzujú aj klíčne listy. Silne poškodené kultúry zaostávajú v raste a veľmi často hynú. Poškodzujú kapustu, kel, kaleráb, karfiol, aj reďkovku a reďkev. Možné je postrekovať prípravkami a postrek o 7 dní opakovať.
STRAPKY – Thrips angusticeps
V teplom a suchom počasí sa objavujú milimeter dlhé, štíhle žltkavé larvy. Intenzívnym vysávaním rastlín spôsobujú strieborné škvrny, kde následne vznikajú deformácie. Kapustová zelenina sa tak stáva nepredajná. Dospelý hmyz prezimuje v pôde, môže sa vyskytovať v skleníku i na poli. Proti strapkám použijeme postrek.
VOŠKA KAPUSTOVÁ (Brevicoryne brassicae)
Nebezpečný škodca kapustovej zeleniny a známy prenášač vírusov. Silne napadnuté kapustovité rastliny majú zvinuté listy, nevytvárajú hlávky, sú deformované a nevyvinuté. Vajíčka prezimujú v pôde. Počas vegetácie sa rozmnožujú „živorodne“. Po zbere úrody treba zvyšky hlboko zaorať. V prípade potreby striekať prípravkami, ktorých je veľký výber. Do roztoku je treba pridávať prípravky zvyšujúce priľnavosť.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.