Trápia Vás škodlivé roztočce na ovocných drevinách a réve vínnej? Konkrétne roztočec ovocný, roztočec chmeľový, hálkovce a vlnovníkovce? Odpovedá Ing. Zoltán Tamašek z firmy bioTomal (na snímke vľavo spolu so spoluautorom knihy Zelenina bez chémie prof. Ing. Ivanom Hričovským, DrSc.).
Optické lapače na signalizáciu: Žlté lepové dosky
Drobný, maximálne jeden milimeter veľké, pavúkovité, chlpaté roztoče. Farba hnedozelená až žltá či červená, vyskytujú sa na rube listov - buď jednotlivo alebo v kolóniách, ktoré bývajú zapradené pavučinkami. Hálkovce a vlnovníkovce majú červíkovitý tvar tela a sú viditeľné iba pod mikroskopom. Škodlivé roztoče znižujú množstvo i kvalitu hrozna a ovocia. Spôsobujú zasychanie rašiacich letorastov a horšie vyzrievanie dreva. Pri extrémne silnom napadnutí môže dôjsť až k odumretiu celých krov i stromov. V súčasnosti sú populácie týchto roztočov väčšinou odolné proti mnohým chemickým prípravkom.
Kde sa používajú? V skleníkoch, fóliovníkoch a zimných záhradách proti moliciam, voškám, smútivkám a mínerkám. Na záhradách proti skočkám, blyskáčikom, krytonoscom a vrtivke mrkvovej.
Kedy ich používame? Hneď po vysadení priesad a po celý rok, na záhradách a poliach na jar v dobe výskytu škodcov.
Koľko lapačov potrebujeme? Na signalizáciu 1 doska na 10 až 200 m2 , v priamej ochrane (skleníky) 1 doska na 2 - 4 m2.
Ako ich umiestňujeme? Vešáme ich v čas nad priesady asi 10 až 15 centimetrov.
Dravý roztoč Typhlodromus pyri
Typhlodromus pyri (prezývaný aj bioprotektor) je drobný, asi 0,6 mm veľký roztoč mliečne bielej farby. Napáda nielen mnoho druhov škodlivých roztočov – roztočce , vlnovníkovce, hálkovce, ale i larvy strapiek a iný drobný hmyz. Pokiaľ sa na rastline títo škodcovia nevyskytujú, živí sa peľom rastlín, prípadne vydrží dlhodobo hladovať. Škodlivými roztočmi sa živia dospelé roztoče aj ich nymfy. T. pyri prezimuje vo viniciach a sadoch, takže zavedenie biologickej ochrany je jednorázové a dlhodobé. Vďaka týmto vlastnostiam je T. pyri schopný trvalo potlačovať výskyty škodlivých roztočov vo viniciach a ovocných sadoch.
Aplikácia: pripevnením plsteného pásu na konár či kmeň stromu alebo kríka (január, február)
Dávkovanie: jeden plstený pás na každý druhý ker révy vínnéj, na každý jeden ovocný strom.
Kedy? Január až február, iba 1x za existencie vinice a sadu.
Koľko? Jeden plstený pás na každý druhý ker révy vínnej, na každý jeden ovocný strom.
Edícia Praktické rady záhradkárom