Pri užívaní výživových doplnkov a rôznych kombinácií sa vám môže ľahko stať, že dostanete do tela viac niektorých vitamínov, ako reálne potrebujete. Ako sa prejavuje nadbytok vitamínov je jednotlivých prípadoch?
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
PREDÁVKOVANIE JEDNOTLIVÝMI DRUHMI VITAMÍNOV
Vitamín A – suchá koža, sliznica alebo oči, zápal spojiviek, ďasien spojený s uvoľňovaním zubov, bolesť hlavy, nechutenstvo, nevoľnosť, zvracanie, pridať sa môže i hnačka, vypadávanie vlasov, podráždenie či zväčšenie pečene, anémia. U detí môže dôjsť k riziku zastavenia rastu. Zvlášť nebezpečná je u tehotných žien – môže spôsobiť poruchy vývoja plodu.
VITAMÍN D – uvoľňovanie vápnika z kostí, ktorý sa následne ukladá v mäkkých tkanivách – obličkách, srdci, stenách ciev, v pľúcach. Zvyšuje hladinu vápnika v krvi, čo sa prejavuje bolesťami hlavy, psychickými zmenami, nechutenstvom, zvracaním, zápchou, bolesťami a kŕčmi v bruchu, hnačkou, dehydratáciou, zvýšeným močením, smädom, malátnosťou, závratmi alebo zvýšeným potením. Hypervitaminóza D môže vyústiť až do zlyhania funkcie obličiek. Slnečným žiarením sa nedá predávkovať, ale pozor na spálenie pokožky a rakovinu kože.
.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.
VITAMÍN E – tráviace problémy, únava, celková slabosť, bolesti hlavy, zníženie odolnosti organizmu voči infekciám.
VITAMÍN K – iba v ojedinelých prípadoch alergické reakcie, poruchy krvného obrazu.
VITAMÍN C – podráždenie pažeráka a žalúdočnej sliznice, nevoľnosť, zvracanie, celková slabosť, nespavosť, hnačky, ojedinele tvorba obličkových kameňov (bolesti chrbta), môže spôsobiť úbytok vitamínu B12, deficit medi a zvýšiť hladinu cholesterolu.
VITAMÍN B1 (tiamín) – extrémne vysoké dávky: alergické reakcie, slabosť, potenie, dýchacie ťažkosti.
VITAMÍN B2 (riboflavín) – mravčenie v prstoch končatín, svrbenie, žlté sfarbenie moču.
VITAMÍN B6 (pyridoxín) – pálenie záhy, nevoľnosť, pri vysokých dávkach sa ukazujú zvýšené hodnoty pečeňových testov. Pri veľmi vysokých dávkach nervové poškodenie, funkčné poruchy končatín.
VITAMÍN B12 – iba výnimočne alergická reakcia, problémy s pleťou.
.
RISKUJEME VÁŽNE ZDRAVOTNÉ PROBLÉMY
Vitamínmi, ktoré bežne prijímame v strave, sa predávkovať nemôžeme. Týka sa to iba tabletiek a výživových doplnkov, ktorými s obľubou svoje zdravie podporujeme. Ak ale pravidelne prekračujete odporúčanú dennú dávku, riskujete vážne zdravotné problémy. V súvislostí s predávkovaním vitamínmi sa hovorí o hypervitaminóze. Tá sa týka predovšetkým vitamínov,ktoré sú rozpustné v tukoch – teda vitamíny A, D, E a K. Kým sa rozpustia, strávia dlhšie obdobie v pečeni, ich nadmerná koncentrácia teda môže spôsobiť poškodenie tohto orgánu.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.
AKÝ MÁ BYŤ DOBRÝ VÝŽIVOVÝ DOPLNOK?
Mnoho ľudí má problém vybrať si z množstva výživových doplnkov ten lepší. Podľa čoho si vyberať?
DÔLEŽITÝ JE PÔVOD
Najlepšie sú prírodného pôvodu. Ak nespĺňajú tieto požiadavky, rozhodne by mali obsahovať aspoň „oživujúce“ zložky. Mnohí výrobcovia do syntetickej zmesi vitamínov a minerálov primiešajú trochu ženšenu či echinacey a doplnok nazvú „prírodný“. Iste to nie je ideálne, ale prírodná zložka skutočne „oživuje“ tie „mŕtve“ syntetické zložky.
PREČO NIKDY NEUŽÍVAŤ VÄČŠIE MNOŽSTVO JEDNÉHO Z VITAMÍNOV?
Vitamíny totiž pracujú synergicky. Pri nerovnováhe – teda nevyváženom zastúpení – môžu nastať poruchy metabolizmu alebo vstrebávania ostatných vitamínov, minerálov, prípadne aj iných výživovo dôležitých látok. Výnimka platí jedine v prípade, keď sme chorí a je to na odporúčanie lekára pod jeho odborným dozorom.
VITAMÍN C AKO DOPLNOK
Ideálny je taký produkt, ktorý obsahuje nielen vitamín C, teda kyselinu askorbovú, ale aj flavonoidy – extrakt napríklad z čerešne acerola a čiernych ríbezlí, vďaka ktorým vitamín ľahšie preniká cez bunkovú membránu. Navyše prítomné flavonoidy zmierňujú tvorbu opuchlín a podliatin. V kombinácii s vitamínom C spevňujú steny kapilár a zlepšujú pružnosť vlásočníc. Užívaním len samotnej kyseliny askorbovej – vitamínu C tento efekt nedosiahneme.
VITAMÍNY B SA V PRÍRODNÝCH PRODUKTOCH NIKDY NEVYSKYTUJÚ SAMOSTATNE
Vitamíny B sa v prírodných produktoch nikdy nevyskytujú samostatne, ale vždy v celom komplexe. Na tento spôsob života si vitamíny B navykli počas miliónov rokov. Všetky dôležité úlohy v metabolizme plnia a riešia spoločne. Preto nemá veľký význam zaobstarať si v lekárni napríklad samotný vitamín B6 a začať s ním niečo liečiť, pretože nebude účinný. Ale ak je prítomná celá skupina B vitamínov, potom ich výkon je až neuveriteľný. Okrem nervov najviac úžitku z nich majú svaly, tráviaci systém, koža, vlasy, oči, ústa a pečeň.
NEHODNOTNÁ CHÉMIA?
Neznamená to však, že chemické preparáty sú úplne nehodnotné. Zaujímavý je prípad s kyselinou listovou. Ak sa získava z prírodného zdroja, napríklad z petržlenovej vňate, organizmus ho využíva len málo, kým syntetický prijme 100 percent.
.
Prírodné antibiotiká a imunita Varovné signály, keď hrozí mŕtvica
.