Orechy predstavujú veľmi zdravú kategóriu potravín, ktorá rozhodne patrí do nášho jedálnička, podobne ako ovocie, zelenina či strukoviny. Samozrejme, na mysli nemáme solené oriešky či obaľované v rôznorodých cestíčkach alebo čokoláde. Reč je o prírodných nesolených orechoch, ktoré sú nutrične bohaté a majú priaznivý vplyv na zdravie človeka. Podobne je to aj s chutnými kešu orieškami, ktoré sú charakteristické svojím obličkovitým tvarom.
Kešu - obličkovec západný, je tropický stálozelený strom, ktorý produkuje semeno kešu a jablko kešu. Môže rásť do výšky cca 14 m, ale trpasličí strom kešu rastie do výšky 6 m. Trpasličí strom sa ukázal byť rentabilnejší, so skoršou zrelosťou a vyššími výnosmi. Jeden urastený obličkovec môže za rok vyprodukovať až 40-50 kg kešu orieškov. Kešu je pôvodom zo Strednej Ameriky, Karibských ostrovov a severnej časti Južnej Ameriky. Portugalskí kolonisti v Brazílii začali vyvážať kešu orechy už v roku 1550. V roku 2017 boli hlavnými výrobcami Vietnam, India a Pobrežie Slonoviny.
Obsah vitamínov a minerálov v kešu orechoch
Kešu orechy sú v prvom rade nutrične bohaté. Podobne ako iné orechy, tak i tieto radíme medzi dobré zdroje zdravých tukov. Obsahujú množstvo dôležitých nenasýtených mastných omega 3 a omega 6 mastných kyselín. Taktiež sú rastlinným zdrojom bielkovín a ukrývajú i vlákninu. Z vitamínov v nich môžeme nájsť mnohé z vitamínov skupiny B a tiež vitamíny E a K. Rovnako telu doplnia vápnik, zinok, železo, horčík, draslík meď, fosfor, mangán, selén, sodík.
Kešu orechy a ich účinky na zdravie
Kešu udržujú zdravé srdce a cievy
Kešu orechy sú bohaté na srdcovo zdravé mastné kyseliny. Nie všetky tuky sú pre vás zlé a niektoré druhy tuku môžu skutočne pomôcť vášmu zdraviu srdca. Kešu obsahujú zdravé mononenasýtené tuky, vrátane kyseliny olejovej a kyseliny palmitolejovej. Toto sú esenciálne mastné kyseliny, ktoré sú spojené s nižšími hladinami nezdravého LDL cholesterolu a vyššími hladinami zdravého HDL cholesterolu.
Pravidelnou primeranou dávkou kešu orieškov urobíte niečo pre svoje cievy. Cievnemu systému aj srdcu prospieva najmä to, že tieto orechy prispievajú k zníženiu krvného tlaku aj zlého cholesterolu a podporujú zvýšenie úrovne dobrého HDL cholesterolu. Tým sa podieľajú na znížení rizík spojených s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení. K zdraviu srdca pripieva okrem iného aj značný obsah spomínaných mastných kyselín.
Kešu orechy pomáhajú s cukrovkou
Pacienti s cukrovkou majú niekoľkonásobné vyššie riziko vzniku sdrcového infarktu, mozgovej príhody, poškodenie očí, obličiek a dolných končatín. Základným krokom k úspešnej liečbe je úprava životosprávy chorého. K tomu je si potrebné uvedomiť, že metabolizmus horčíka a draslíka sa podieľa na regulácii cukru v krvi, Je známe, že nízky príjem horčíka vedie k metabolickým zmenám a následne k rozvoju cukrovky 2. typu. Metabolické zmeny sa týkajú predovšetkým obéznych ľudí. A u diabetikov horčík zlepšuje metabolizmus cukru a tukov a je jedným z krokov na odstránenie cukrovky.
Kešu orechy podporujú imunitu
Okrem vysokého množstva medi sú kešu veľkým zdrojom zinku. Ak máte nedostatok zinku, ohrozí to fungovanie vášho imunitného systému, pretože tento minerál je dôležitý pre rozvoj buniek imunitného systému, produkciu antioxidačných enzýmov a aktivitu regulátorov imunitného systém.
Kešu orechy podporujú mozgové funkcie
Vďaka obsahu mastných kyselín a tiež mnohých ďalších účinných látok priaznivo vplývajú kešu orechy aj na nervový systém človeka a zdravie nervov. Je známe, že orechy vo všeobecnosti sú dobré pre činnosť mozgu a pamäť. Doprajte si z nich malú hrsť na desiatu či olovrant. Podporíte tak kognitívne funkcie mozgu a zabojujete proti úzkosti či zlej nálade. Kešu orechy celkovo upokojujú nervový systém a navyše telu dodajú potrebnú energiu.
Kešu orechy znižujú riziko vzniku žlčových kameňov
Žlčové kamene sú tvorené tvrdeným cholesterolom alebo zlúčeninou nazývanou bilirubín a môžu byť veľmi bolestivé. Konzumácia kešu orechov každý deň znižuje riziko bolestivých žlčových kameňov.
Kešu orechy podporujú pravidelnú stolicu
Zabudnúť nemôžeme spomenúť ani fakt, že kešu orechy sú prínosom aj pre náš tráviaci systém. Obsahujú vlákninu, čo znamená, že priaznivo vplývajú na činnosť čriev. Vďaka tomu prispievajú k pravidelnému vyprázdňovaniu a preventívne ochraňujú pred zápchou. Znižujú i riziko rozličných tráviacich ťažkostí, vrátane ochorení, akým je napríklad i rakovina hrubého čreva. Konzumácia kešu orechov celkovo prospieva tráveniu a môže byť prospešná i pri metabolických poruchách či zápalových procesoch v hornej časti tráviaceho traktu.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Kešu orechy udržujú zdravé kosti
Minerálom, ktorý udržuje kosti v dobrej kondícii je horčík. Kosti síce obsahujú viac vápnika ako horčíka, ale horčík je tým minerálom, ktorý zaisťuje ich pevnosť.
Kešu orechy prispievajú k prevencii anémie
Kešu oriešky ďalej podporujú tvorbu červených krviniek a prispievajú k prevencii anémie, čiže chudokrvnosti, a to okrem iného i vďaka vysokému podielu obsiahnutého železa. Pri potrebe dopĺňať si železo neváhajte do jedálnička zaradiť i tieto orechy. Kešu oriešky navyše vďaka obsahu mnohých minerálov či vitamínu K napomáhajú udržiavať v dobrom stave aj naše kosti. Taktiež podporujú imunitný systém človeka.
Kešu orechy pomáhajú pri chudnutí
Hoci kešu orechy sú považované za tuky, obsahuje dobrý cholesterol - HDL. Takže na rozdiel od všeobecného presvedčenia, tí, ktorí jedia kešu aspoň dvakrát týždenne, získavajú v porovnaní s tými, ktorí ich jedia menej, nižšiu hmotnosť.
Kešu orechy zlepšujú kvalitu pokožky i vlasov
Nielen kešu orechy sú známe aj tým, že pri pravidelnej konzumácii podporujú dobrú kvalitu vlasov, nechtov či pokožky. Je to hlavne vďaka tomu, že obsahujú obrovské množstvá dôležitých zdravých tukov, vitamínov aj minerálov, ktoré sú dôležité pre celé naše telo. O naše vlasy a pleť by sme sa totiž nemali starať len zvonka, ale je potrebné dopriať im aj výživu zvnútra. Zdravá strava, ktorej súčasťou sú i orechy a olejnaté semená, podporuje pružnosť pokožky či pevnosť vlasov i nechtov.
POZOR! Kešu orechy sú alergén
Pre približne 6% ľudí môžu kešu orechy viesť ku alergickým reakciám, ktoré môžu byť až život ohrozujúce. Tieto alergie sú spúšťané bielkovinami nachádzajúcimi sa v orechoch a varenie často tieto proteíny neodstraňuje ani nemení. Reakcie na kešu orechy sa môžu vyskytnúť aj ako dôsledok skrytých zložiek orechov alebo stôp orechov, ktoré sa môžu neúmyselne zaviesť počas spracovania potravín, manipulácie s nimi alebo výroby. Pri väčšom množstve hrozí opuch, vyrážka a podráždenie.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/semena-a-orechy/kesu-orechy-7-ucinkov-na-zdravie
https://www.tvojezdravie.sk/top-dovody-preco-jest-kesu-orechy-v-com-su-take-vynimocne-/21081