- Dostal som otázku, ktorá sa týka pestovania cesnaku, - odpovedal pre portál Rady do záhrady Ivan Hričovský. Obrátil som sa na manželov Krošlákovcov z Čeľadíc, asi najznámejších odborníkov na pestovanie tejto pochutiny u nás, aby odpovedali na otázku: - Prečo cesnaku žltnú končeky listov?
.
OBJEDNAJTE SI PUBLIKÁCIU NA TÉMU
VYVÝŠENÉ ZÁHONY
Kliknite na obrázok a môžete si knihu objednať
.
CESNAK PRIHNOJÍME
Cesnak pekne prezimoval, vadia mu však prudké zmeny počasia. Začal rásť a čerpá živiny zo spodných listov. Preto v tomto období cesnak prihnojíme 15-percentným liadkom vápenatým a síranom draselným. Ak má cesnak dostatočnú listovú plochu (aspoň štyri listy), môžeme prihnojiť hnojením na list 5-percentnou močovinou po západe slnka. Inak by sme cesnak pri slnečnom počasí popálili. Hnojenie môžeme o 10 dní zopakovať. Posledné hnojenie močovinou by malo byť asi týždeň pred odhlávkovaním.
LISTY CESNAKU ŽLTNÚ A STONKA MÄKNE
Máme obavy, že by sa mohlo ísť o bielu sklerociovú hnilobu. Ak by sa tento nepríjemný predpoklad potvrdil, potom je jedine možné riešenie: Vysadiť novú sadbu na nový pozemok. Napadnuté rastliny aj zdanlivo zdravé rastliny z okolia minimálne 0,5 metra treba odstrániť z poľa v nejakej nádobe, nech sa netrúsi kontaminovaná pôda. Tieto rastliny môžete spáliť (veľmi zle horia), vyviezť do lesa či do remízky (malý hustý hájik v poli), kde je jasné, že sa nič pestovať nebude a ani sa to odtiaľ neroznesie. Určite nedávajte takýto cesnak do biologického odpadu, ktorý sa kompostuje a hrozí riziko rozšírenia nákazy. V žiadnom prípade nezalievajte. Čo prežije, určite nepoužite na sadbu.
Po zbere rozhoďte dusíkaté vápno (skutočne je potreba vápno dusíkaté, iné je neúčinné) v dávke aspoň 400 kg / ha, zapracovať do pôdy, ak bude sucho, zalejte a prekryte fóliou. Na postihnutom pozemku (aj cez uvedenú dezinfekciu) nepestujte cesnak, cibuľu, pažítku, pór ani iné botanicky príbuzné rastliny po dobu aspoň 10 rokov. Najlepšie je taký pozemok zatrávniť.
POZOR: hniloba sa prenáša aj na obuvi a na náradí. Biela sklerociová hniloba môže mať iba dva zdroje: infikovanú sadbu alebo infikovanou pôdu. Biela sklerociová hniloba sa v našich množiteľských porastoch, z ktorých sa dodáva sadba, nevyskytla. Naše kontroly množiteľských porastov sú veľmi starostlivé. Takže sme jednoznačne presvedčený, že zdrojom je pôda. Ani nie je nutné, aby bol cesnak či príbuzné rastliny na tomto pozemku pestované. Veľmi často sa stáva, že sú zamorené pozemky okolo vodných tokov, najmä ak boli niekedy zaplavené.
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
ČO JE TO "BEZVIRÓZNA SADBA"?
Cesnak je laboratórne ozdravený minimálne od jedného vírusu, povinne od OYDV (vírus žltej zakrpatenosti cibule). Často sú ozdravené i od niekoľko ďalších. V cesnaku je však vírusov ďaleko viac. Preto výraz bezvirózna dávame do úvodzoviek, pretože absolútne bezvirózny cesnak neexistuje ani v laboratórnych podmienkach. Výhodou tohto materiálu je to, že dáva vyšší výnos, jeho nevýhodou zase to, že v ďalších rokoch pestovania sa výnos postupne znižuje až na neuspokojivú úroveň. V praxi to znamená, že je potrebná častejšia obnova sadby ako u klasických odrôd, ale počiatočný zvýšený výnos to bohato nahradí. Napriek tomu je tento proces niekoľkoročný, zatiaľ čo francúzske bezvirózne odrody vyžadujú každoročne nákup sadby. Bezvirózna sadba neznamená, že túto sadbu nemusíte nijako chemicky ošetrovať proti napadnutiu škodcami.
AKO SA CESNAK ROZMNOŽUJE?
Cesnak netvorí semeno, preto sa môže množiť iba vegetatívne. Nepaličiak sa rozmnožujú výhradne pomocou strúčikov, paličiaky sa okrem toho môžu množiť aj výsevom pacibuliek, ktoré sa vytvárajú v kvetenstve. Okrem tohto klasického množenia existuje možnosť využitia tkanivových kultúr.
AKO SA CESNAK ŠĽACHTÍ?
Šľachtenie cesnaku spočíva vo vyhľadávaní mutácií, prípadne ich indukcií a potom ustaľovaním týchto mutácií. Je to práca zdĺhavá, odborne náročná a hlavne nákladná.
O CESNAKU VIAC
O cesnaku a o jeho pestovaní sa viac dozviete TU.
Edícia Praktické rady záhradkárom
Čítali ste už?
Choroby a škodcovia
.
HĽADÁTE ÚČINNÉ A BIOLOGICKÉ OCHRANNÉ PRÍPRAVKY
PROTI CHOROBÁM A ŠKODCOM?
-