Paštrnák dosť často ľudia zamieňajú za petržlen. Ale rozdiely sú najmä v chuti, paštrnák je sladší a pripomína skôr mrkvu; navyše rastie dobre aj vo vyšších polohách a dobre prezimuje na záhone. Korene sa zbierajú až po uschnutí vňate, prípadne po odkvitnutí. Zber je vhodný až v zime, ideálne po prvých mrazoch.
Paštrnák ľudia pestujú už viac ako 3 000 rokov. Skôr než do Európy dorazili zemiaky, jedol sa namiesto nich práve paštrnák. Hojne sa pestoval v stredoveku, ale zmienky o ňom môžeme vystopovať až do staroveku. Táto zelenina pochádza z Kaukazu, Blízkeho východu a Strednej Ázie, postupne sa udomácnila v Európe a loďami ju previezli a následne pestovali aj v Amerike a Austrálii. V stredoveku bolo pestovanie paštrnáka rozšírené po celej Európe, kým sa v 19. storočí neobjavila cukrová repa. V tom čase slúžil povarený paštrnák ako sladidlo – šťava sa nechala odpariť a hnedá hmota sa užívala ako med.
Obsah vitamínov a minerálov v paštrnáku
Paštrnák je nabitý celou plejádou vitamínov B a je bohatý aj na vitamín C. Až polovica odporúčanej dennej dávky tohto vitamínu je obsiahnutá približne iba v 100 gramoch tejto zázračnej plodiny našej matky zeme. Navyše, paštrnák má príjemnú sladkastú chuť. Okrem toho paštrnák obsahuje vitamíny E, K a cukry, škroby, vlákninu, minerály draslík, mangán, horčík, fosfor, zinok, železo.
Pritom paštrnák má mnoho zdraviu prospešných vlastností. Podporuje zdravie srdca a ciev – vďaka vysokému obsahu draslíka má značný pozitívny vplyv na krvný tlak a takisto pomáha regulovať úroveň cholesterolu v krvi, čím udržuje zdravé a pružné cievy. Pre vysoký podiel rozpustnej vlákniny, ktorá je kľúčovou súčasťou nášho tráviaceho procesu, uľahčuje zdravý pohyb potravín cez tráviace ústrojenstvo, bráni zápche a je prevenciou pred mnohými zažívacími poruchami. Paštrnák tiež zlepšuje metabolické procesy a zdravú psychiku vďaka obsahu kyseliny listovej, ktorá optimalizuje metabolizmus spojený s výrobou energie a posilňuje nervový systém. Dôsledkom jeho konzumácie je nižšia miera depresie.
Paštrnák posilňuje aj imunitný systém a lieči močové cesty – jeho konzumácia pôsobí mierne močopudne, využíva sa preto pri ochoreniach obličiek, močového mechúra a zápalu prostaty. Pomáha čistiť močový mechúr od kameňov a piesku.
Ako konzumovať paštrnák?
Paštrnák môžeme chrúmať surový, nastrúhať či nakrájať ho do šalátov, pridať do polievok, dusiť alebo piecť s mäsom. Je príjemne sladký, ale oproti zemiakom oveľa diétnejší. Drvené semienka paštrnáka možno použiť ako korenie. Paštrnák na slano využijeme na prípravu kaše – napríklad v kombinácii so zemiakmi či s mrkvou. Jeho sladkastá chuť je predpokladom na jeho použitie na sladko, napríklad do tort a koláčov.
V kuchyni sa využíva podobne ako mrkva, petržlen alebo zeler. Paštrnák môžete variť nad parou, restovať alebo piecť. Najčastejšie sa využíva ako príloha k mäsitým jedlám. Ak si trúfate, môžete si ho pridať aj čerstvý do šalátu, najlepšie strúhaný. Rovnako sa veľmi hodí aj k pečeným zemiakom. V minulosti sa paštrnák sušil a následne mlel na múku, z ktorej sa piekol chlieb medovníkovej chuti.
Viete s čím vám paštrnák pomôže?
- Pomáha pri trávení
- Podporuje prekrvenie končatín
- Odstraňuje plynatosť
- Je bohatý na obsah vitamínu C
- Má močopudné účinky
- Posilňuje našu pokožku
- Ochraňuje bunky pred voľnými radikálmi
- Uvoľňuje stres z nášho tela
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Znižuje hladinu vody v našom tele
- Pôsobí ako prevencia proti vzniku rakoviny, chrípky či nádchy
- Je vzdorný voči mrazu Prečisťuje naše obličky, močové cesty a pečeň
- Podporuje náš imunitný systém
- Znižuje vysoký cholesterol
- Podporuje náš metabolizmus
- Obsahuje veľké množstvo éterických olejov
- Zlepšuje kvalitu nášho spánku
- Mierni podráždenosť
- Reguluje náš krvný obeh
- Lieči žlčníkové kamene
- Upokojuje náš nervový systém
- Má afrodiziakálne účinky
- Pomáha pri chudnutí
Ako pestovať paštrnák?
Paštrnák je nenáročná, ale zato veľmi výživná zelenina. Pestuje sa podobne ako petržlen, len s jednou výnimkou, a to práve takou, že paštrnák je viac náročný na vodu. Ideálne miesto pre pestovanie je slnečné alebo polotienisté stanovisko. Paštrnák obľubuje viac ľahšie pôdy, ktoré sú bohaté na humus a majú schopnosť udržať v sebe dostatok vody. Záhon vysievame v jari (ideálne čo najskôr) od februára až po apríl v spone s rozmermi približne 7 x 30 cm. Ideálne je robiť výsev hustejší, pretože nám nemusia vyklíčiť všetky semienka. Semená sa vysievajú asi 1 cm hlboko (u jarného výsevu) a asi 2 cm hlboko (u jesenného výsevu – ten robíme v septembri, v októbri alebo najneskôr v novembri). Pašrnáku veľmi prospieva okopávanie (v dobe keď má cca 4 až 5 listov) a samozrejme nesmieme zabudnúť ani na dostatočnú závlahu, hlavne počas horúcich letných dní. Na jeseň by sme mali korene vykopať a na zimu ich uložiť na miesto, kde nebude mráz, aj keď paštrnák vydrží aj počas mrazu. Zbierame postupne podľa potreby.
Petržlen vs paštrnák ?!
Stojíte v obchode nad škatuľou žltkastých koreňov a neviete rozoznať či držíte v ruke petržlen alebo paštrnák? Aj keď vyzerajú tieto dve zeleniny takmer úplne rovnako, isté rozdiely sa medzi nimi nájdu. V obchodoch sa petržlen s paštrnákom často zamieňa, teda aby ste si mohli overiť či naozaj kupujete petržlen alebo paštrnák držte sa tejto rady. Všimnite si vňať zeleniny. Petržlen má vňať takmer po celom vrchole koreňa a ak by sme vňať zrezali, tam kde nám vňať rástla by ostal tenký fialový lem. Na druhej strane, vňať pri paštrnáku vyrastá zo stredu koreňa (nie z vrchu!) a nezaberá tak veľmi veľkú časť ako petržlen. Keď vňať zrežeme, pôsobí to, ako by nám vňať vyrastala zvnútra, vršok však ostane rovnako zafarbený a je svetlý. Hovorí sa, že petržlen a paštrnák chutia rovnako, ale nie je to úplne pravda. Koreň a semená paštrnáka sú predsa len o niečo sladšie ako petržlen. Nekupovali ste náhodou doteraz namiesto petržlenu paštrnák? Ak áno, už túto chybu viac určite neurobíte.
Ďalšie články o zelenine si prečítajte TU.
Použité zdroje:
https://zena.pravda.sk/jedlo/clanok/498284-pastrnak-nie-je-petrzlen/
https://www.pluska.sk/izdravie/zdrave-jedlo/vitaminova-bomba-nasich-starych-mam-zabudnuta-zelenina-menom-pastrnak.html
https://detoxtela.sk/pastrnak/