Nadávame na ne, obávame sa ich, tvárime sa nimi zaskočení a neprávom postihnutí, ale... Za mnoho ochorení si svojim spôsobom môžeme sami.
Prístupkom k životnému štýlu, strave, pohybu, či bagatelizovaním a zanedbávaním zdravotnej starostlivosti. Zamyslime sa však ešte raz nad tým, prečo sme ochoreli danou chorobu? Čo môžeme spraviť preto, aby to bolo lepšie?
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Bez správnych potravín
Nášmu telu bez správneho výberu potravín sa mentálny a duševný život zdeformuje a vyvedie z rovnováhy. Ani užívanie tabletiek nie je riešenie pri nesprávnom životnom štýle, ktorý je dôsledkom chorôb. „Telo je tieňom mysle, ktorá riadi naše pohyby, rozhodnutia. Sprevádza nás tam, kde sa my otáčame a zastaví sa tam, kde sa my zastavíme. Aj všetky rozhodnutia, ktoré vykonávame na príkaz mysle, naše zdravie podporujú alebo ho ničia. Preto sa dobré zdravie začína v hlave, v našej mysli.
Keď si zvolíme jesť nekvalitné potraviny, telo nemá z takéhoto materiálu voľbu tvoriť najlepšie tkanivá. Ak naša pravá noha je produktom koláča či ľavé rameno z čokoládového zákusku, musíme pripustiť, že vina nie je v našom tele, ale v mysli,“ vysvetľuje Katarína Horáková.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Televízia namiesto prechádzky?
Ani to nie je cesta. Týmto spôsobom vlastné telo len a len okrádame, ubližujeme mu. „Ak chceme veľa zarobiť, a preto si zvolíme zamestnanie s vysokými nárokmi, očakávajme, že naše telo bude trpieť stresmi. My sa nenakazíme chronickou chorobou, ale my si ju pitím, jedením a myslením sami navodzujeme. Aby sme mali zdravú myseľ, musíme mať zdravé telo. Ak chceme mať zdravé telo, musíme si zvoliť zdravé potraviny a správny životný štýl. Je to predsa tak jednoduché!?“ zdôrazňuje odborníčka.
Aké sú primárne príčiny chorôb?
Uvažovali ste už nad tým, že keby ste dávali vašim bunkám všetko čo potrebujú na živo a množenie, mohli by ste byť zdraví a dlho žiť? Mnohí odborníci na výživu sú presvedčení, že každý človek by mohol byť zdravý, ak by zabezpečil jednotlivým bunkám svojho tela potrebné množstvo kyslíka, správnu výživu, čo znamená, pravidelný prísun vitamínov, minerálov, ďalej esenciálnych aminokyselín a esenciálnych mastných kyselín, ale aj dostatok enzýmov a ďalších nevyhnutných živín.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte osvedčenú kvalitu z Fínska!
Fin Bi-iomaxin caps obsahuje olej zo žraločej pečene
a rybí olejový koncentrát - zdroj omega-3 nenasýtených mastných
kyselín DHA a EPA, ktoré prispievajú k normálnej činnosti srdca
(priaznivý účinok dosiahnete pri prísune 250 mg EPA a DHA denne).
Ochorenia kvôli nedostatku živín?
„Okrem dedičných predpokladov sú vo väčšine prípadov príčinou choré ľudské tkanivá, ktoré následkom nedostatku živín nemôžu dobre fungovať. Aj vírusy, baktérie a rôzne iné parazity nenapádajú zdravé tkanivá. Sú to akési prírodné čističe, ktoré sa vrhajú len na choré a oslabené tkanivo. Rovnako ako parazitujú na rastlinách niektoré druhy hmyzu, tak i na nezdravom človeku sú to vírusy, baktérie a huby. Príčinou tohto všetkého je znížená obranyschopnosť nášho tela, čo je primárne následkom nedostatku živín,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková.
Prísun je jedna vec, odpad druhá
Nestačí však len prijímať potrebné živiny, dôležité je aj pravidelne a dôkladne sa zbavovať odpadových látok. Je dokázané, že tí, ktorí dlhodobo vystavujú svoje telo nezdravej strave chudobnej na živiny, nedbajú o optimálnu funkciu svojich prirodzených detoxikačných mechanizmov – kožu, pľúca, obličky, pečeň, črevá, lymfatický systém. Postupne si sami navodia rôzne zdravotné ťažkosti. Mnohé z nich však majú spoločného menovateľa. Akého?
Primárne príčiny chorôb
Zvyčajne nimi sú: prekyslenie organizmu, nedostatok vitamínov, minerálova enzýmov, nízka hladina antioxidantov v krvi a v tkanivách, nedodržanie pitného režimu, zanesené hrubé črevo odpadom a parazitmi a znížená imunita.„Ak včas odhalíme primárne príčiny našich problémov a zaujmeme správne komplexné riešenie, môžeme sa úspešne vyliečiť. Nikdy nie je neskoro. Ide o viaczložkový program zahŕňajúci množstvo súvisiacich elementov, kde každý z nich hrá dôležitú úlohu pre úspešnosť tejto komplexnej liečby,“ zdôrazňuje odborníčka.