Pri reze ovocných stromov a kríkov treba dávať pozor najmä na niektoré typy chýb. Môžu byť prekážkou zdravého rastu stromov. Čo by ste mali vedieť? Povedzme si o pár vybratých chybách, ostatné nájdeme v publikácii Rez a strihanie ovocných drevín z vydavateľstva Ikar.
Rôzne typy rezov, postupy si môžete pozrieť tu: Rez a strihanie ovocných drevín
Poranenie kôry a dreva pri reze
Ak použijete pri reze tupé, nenaolejované náradie a nástroje, ktorých časti sa vzájomne pohybujú len ťažko alebo ktoré vôbec nezodpovedajú účelu, na ktorý sa majú použiť, vznikajú rôzne poranenia. Neraz sa natrhne kôra a okraj rezných plôch nie je čistý, ale drsný, nerovný a rozstrapkaný.
Náprava: Pred použitím by ste mali vždy skontrolovať nožnice, pílky a iné rezné nástroje, nabrúsiť ich a naolejovať, aby sa s nimi dobre pracovalo. Výsledkom potom bude hladký rez. Nástroje môžete odniesť k odborníkovi a tieto práce si nechať urobiť. Ak neviete na koho sa máte obrátiť, pýtajte si radu na Slovenskom zväze záhradkárov.
Veľmi veľa vlkov
Z horných strán konárov vyrastá kolmo hore mnoho tenkých výhonov, takzvané vlky, väčšinou ako dôsledok veľmi silného zimného rezu. Koruna stromu sa tým nadmerne zahustí a dovnútra sa tak dostáva len veľmi málo svetla a slnka. Veľká časť plodov sa potom nedostatočne vyfarbí a nemá znaky typické pre danú odrodu. Rovnako sa vyvinie málo kvetných púčikov na ďalší rok.
Náprava: Od polovice augusta, keď sa končí rast letorastov, robte letný rez. Zvyšné vlky však môžete vylamovať už v júni, hovoríme o tzv. júnovom vylamovaní. Ak sa vytvorilo veľmi veľa vlkov, neodstraňujte ich všetky, ale ich len silne presvetlite. Ostatné vlky potom v nasledujúcom roku nasadia na kvet.
Ďalšie chyby pri reze
V už spomínanej knihe Rez ovocných stromov a kríkov autori píšu aj o ďalších dôležitých témach, kde záhradkári robia najčastejšie chyby. Či už strom rastie veľmi silne a prekračuje svojimi rozmermi predpokladanú veľkosť, alebo sú konkurenčné konáre príčinou vylomenia, kde vznikajú ohniská zahnívania, prípadne sa drevo po zamrznutí zachytenej vody roztrhne. Častou chybou sú aj nesprávne dlhé konce letorastu, keď výhon nie je skrátený optimálnym spôsobom a púčik, z ktorého má vyrásť letorast v pokračovaní kmeňa, sa vylomí.
Ohniská chorôb na strome
Vážnym problémom sú aj ohniská chorôb na strome. Choroby ako monilióza (Monilia laxa), múčnatka (napríklad múčnatka jabloňová - Podosphaera leucotricha) a ďalšie napádajú celé partie konárov, letorastov, listov a kvetov a šíria sa pletivami ďalej. Vplyvom nepriaznivého počasia sa konáre nalomili alebo sa úplne odlomili a nikto ich neodstránil.
.
REZY V ZÁHRADE
Knihy si môžete aj so zľavou objednať po kliknutí na obrázok
.
.
.