Limeta je označovaná ako „citrón trópov” a často sa aj s citrónom zamieňa. Vyzerá totižto podobne, má ale tenšiu šupku, ktorá je v polozrelom stave zelená a v úplnej zrelosti žltá. Jedna limeta môže obsahovať až dvojnásobne toľko šťavy ako jeden citrón. Limety rastú na mohutných, vždy zelených stromoch, ktoré majú často ostré tŕne. Potrebujú vlhkú tropickú klímu a spomedzi citrusových plodov sú najviac chúlostivé na chlad.
Limeta pochádza z juhovýchodnej Ázie, predovšetkým z Malajzie a potrebuje vlhkú tropickú klímu. Jej jadrá priniesli pravdepodobne španielski moreplavci ako semená do Mexika a západnej Indie.
Obsah vitamínov a minerálov v limetke
V limetkách nájdete vitamín C (aj keď je to menej ako v citróne), ďalej vitamíny skupiny B, draslík, vápnik, fosfor a tiež pektín, čo je látka, ktorá sa používa na zahustenie džemov, a pod. Limetka má tiež vplyv na znižovanie hladiny cukru v krvi a pôsobí proti vzniku rakoviny.
Limetka je zázrak na pokožku
Limetové esenciálne oleje majú výrazné antibakteriálne účinky. Sú vhodné na pokožku tváre, či už ako pleťová starostlivosť alebo pomoc pri výraznom akné a začervenaní. Hovoríme ale o olejoch, nie o čerstvej šťave, ktorá je príliš kyslá a mohla by spôsobiť popálenie.
Limetka pre zdravé cievy
Podobná štúdia, hoci zatiaľ aplikovaná iba na myšiach hovorí, že ak budeme piť limetovú šťavu, zredukujeme tuk usadený v cievach. Ako sme povedali, tento výskum zatiaľ nebol aplikovaný na ľudí, no pridávať si do vody pár kvapiek šťavy ešte nikomu neublížilo. Nehovoriac o tom, že niektoré jedlá si pár kvapiek čerstvej šťavy zaslúžia.
Limetka proti infarktu žien
American Heart Association vyšla na svetlo sveta s výsledkami istej štúdie. Podľa nej ženy, ktoré do svojej stravy zahrnuli vyšší počet citrusov, majú o približne 20% menšiu šancu zažiť srdcový infarkt ako tie, ktoré ich skonzumujú menej. Podľa vedcov to ale neznamená, že by sme mali kupovať iba jeden druh citrusov alebo žeby sme domov mali kupovať rôzne džúsy, ktoré v konečnom dôsledku môžu obsahovať viac cukru ako vitamínov. Vsadiť by sme mali na limetovú šťavu, ktorú budeme nie len piť ale používať aj pri varení a budeme si istí, že sme do jedla či do organizmu nedostali len zbytočné kalórie.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Limetka zlepší trávenie
Voda s citrónom má podobné účinky na trávenie, ak však máte po ruke limetu, nič sa vám nestane, ak použijete tú. Flavonoidy, ktoré citrusové ovocie vo všeobecnosti obsahuje, pomáha upokojiť žalúdok a celkovo trávenie. Preto ak máte za sebou ťažkú večeru, skúste účinný elixír – do horúcej vody dajte med a limetku. Úľava by mala prísť čo nevidieť.
Limetka - prevencia proti obličkovým kameňom
Citráty nájdené v limetách ale aj citrónoch by mali byť preventívnym pomocníkom pri vzniku obličkových kameňov. S týmto záverom prišla Nation Kidney Foundation a dokonca tieto látky prirovnala k draselným citrátom, ktoré sa pri liečbe tohto ochorenia používajú.
Limetka proti lupinám
Limetková šťava aplikovaná na vlasy dokáže veľmi pomôcť v boji proti lupinám, bráni vypadávaniu vlasov a dodáva vlasom krásu a lesk.
Zaujímavosť
Limety treba rozkrojiť nie priečne ale pozdĺžne, získa sa tak oveľa viac šťavy. Takisto netreba limety vystaviť priamemu slnečnému žiareniu, pretože to sfarbuje šupku dožlta a zmierňuje ich charakteristickú kyslosť.
Ďalšie články o ovocí nájdete TU
Použité zdroje:
https://www.nazdravie.sk/limeta/
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000646/1526733/Zazracny-zeleny-citrus--Prekona-svojimi-ucinkami-silu-citronu-
https://akoapreco.com/ako-vyuzit-limetky-pre-zdravie/