Táto nadzemná hľuza sa ako liek používala už v období antiky, cenili si ju Egypťania i Rimania. V strednej Európe jej používanie šírili najmä sestry rádu benediktíniek, ktoré ho pestovali v kláštorných záhradách. Hľuzy sa podávajú pri nachladnutí a tráviacich problémoch, ale zvykne sa z nich získavať aj olej, ktorý zmierňuje koliku, žalúdočné kŕče a lieči kašeľ, uľahčuje vykašliavanie. Feniklový čaj poznajú asi všetky mamičky batoliat. Malé deti zvyknú často trpieť bolesťami bruška a tento čaj dokáže zázraky. Uvoľňuje zastavené vetry, pomáha pri plynatosti a nadúvaní a celkovo zlepšuje trávenie. Svojimi účinkami navyše napodobuje ženský hormón estrogén, preto sa odporúča na konzumáciu ženám v klimaktériu, ktorým zmierňuje ťažkosti spojené s týmto obdobím života. A pre vysoký obsah draslíka by si ho mali dopriať všetci, ktorý majú problémy s vysokým krvným tlakom. Fenikel pomáha aj znižovať hladinu cholesterolu v krvi, pretože prítomná vláknina na seba viaže tuky a odpadové látky a pomáha ich odvádzať z tela. Pravidelná konzumácia feniklu je dobrou prevenciou pred rakovinou. Táto zelenina však nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia častými hnačkami.
Fenikel je mrkvovitá zelenina a hojne sa pestuje aj v našich zemepisných šírkach. Pochádza zo Stredomoria, kde zvykne rásť na kamenistých, suchých miestach a vyhovuje mu teplé, ale nie príliš horúce podnebie. Je to krehká zelenina bielej až lipovo zelenej farby cibuľového vzhľadu. Má jemnú sladkastú chuť podobnú anízu.
Obsah vitamínov a minerálov vo fenikli
Fenikel obsahuje veľa užitočných aktívnych zložiek, ako je:
- anetol - to je hlavná aktívna zložka feniklu. Je antimikrobiálny (zabíja baktérie) a tiež napodobňuje estrogén a zvyšuje prolaktín
- flavonoidy ako kvercetín a apigenín - sú antioxidačné, antibakteriálne a protizápalové
- fenolické zlúčeniny - ako je kyselina rosmarinová a kyselina chlorogénna - sú antioxidačné a protizápalové
- terpény - ako fenchón a limonén, ktoré zlepšujú hojenie rán
- vitamíny rozpustné vo vode - ako je kyselina askorbová (vitamín C), tiamín (vitamín B1), riboflavín (vitamín B2), niacín (vitamín B3) a pyridoxín (vitamín B6)
- vitamíny rozpustné v tukoch - ako sú vitamíny A, E a K
- stopové minerály a ďalšie prvky - ako hliník, bárium, vápnik, kadmium, kobalt, chróm, meď, železo, horčík, mangán, nikel, olovo, stroncium a zinok.
- esenciálne aminokyseliny - ako je leucín, izoleucín, fenylalanín a tryptofán.
- vláknina
Pôsobí priaznivo proti nadúvaniu a kašľu, má dezinfekčný a odhlieňovací účinok. Zvyšuje produkciu mlieka u dojčiacich matiek. Je výborným kuchynským korením a používa sa pri výrobe likérov a cukrárenských výrobkov. V medicíne majú široké využitie najmä listy a semená rastliny.
Fenikel a jeho účinky na zdravie:
Fenikel na trávenie
Feniklové semená majú dlhú históriu používania na liečbu rôznych črevných a tráviacich problémov vrátane bolesti žalúdka, plynatosti, hnačky, zápchy a pocitu preplneného žalúdka. Okrem toho vláknina viaže toxíny a tuky v črevách, má teda aj detoxikačné účinky a odvodňuje organizmus. Olej zo semien feniklu redukuje črevné kŕče.
Fenikel na detskú koliku
Kolika je termín používaný na označenie, keď malé deti plačú niekoľko hodín denne. Príčiny sú neznáme, ale je isté, že kľúčové postavenie zohrávajú žalúdočné kŕče a ďalšie tráviace problémy. Vzhľadom k tomu, že feniklové semená majú upokojujúci účinok na gastrointestinálny systém, majú dlhú históriu ako ľudový liek na detskú koliku.
Fenikel pomáha znížiť zápal
Fenikel obsahuje niekoľko hlavných zložiek, ktoré sú inhibítormi 5-LOX, enzýmu, ktorý spôsobuje zápalové a alergické reakcie v tele produkciou leukotriénov. Schopnosť feniklu inhibovať tieto enzýmy môže byť užitočná na prevenciu zápalových a alergických reakcií. Anetol, ktorý sa našiel vo fenikli, znížil zápalové cytokíny IL-1 beta a TNF-alfa v krysom modeli periodontitídy (zápal ďasien).
Fenikel na podporu tvorby mlieka dojčiacich matiek
Tradične používali dojčiace ženy feniklové semená na zvýšenie produkcie materského mlieka. Hoci neexistujú žiadne štúdie, ktoré priamo testovali účinky feniklu samotného na produkciu mlieka, stále existujú vedecké dôkazy, ktoré by vysvetľovali, prečo by mohol mať pozitívny vplyv na produkciu materského mlieka. Dopamín blokuje prolaktín, hormón, ktorý stimuluje produkciu materského mlieka. Anetol, ktorý sa nachádza vo fenikli, môže konkurovať dopamínu na dopamínových receptoroch, čím blokuje inhibičný účinok dopamínu na prolaktín. To by viedlo k väčšej produkcii mlieka.
Fenikel na chudnutie
Pre ľudí trpiacich nadváhou je fenikel výborným prostriedkom na redukciu hmotnosti. Viaže tuky už v črevách tak, že v kritických zónach brucha, bokov, zadku a stehien sa už neusadzuje toľko triglyceridov (tukových molekúl). Okrem toho fenikel likviduje aj "mokrý" tuk v bruchu, čiže zásoby vody v oblasti pupka, ktoré obézni ľudia omylom považujú za tukové vankúšiky.
Fenikel znižuje tvorbu hlienu pri kašli a nádche
Z fenikla sa získavajú éterické oleje atenol a fenchol, ktoré zmierňujú opuchy slizníc pri nádche a kašli a pomáhajú znižovať tvorbu hlienu v oblasti nosohltana.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Feniklom proti rakovine
Samotná surová zelenina nebola podrobne skúmaná, pokiaľ ide o ochranu proti rakovine, ale výťažok zo semien feniklu bol a výsledky štúdie týkajúcej sa ochrany proti rakovine sú dosť pôsobivé. Ukazuje, že extrakt môže nielen inhibovať rast nádor ov vďaka svojim koncentráciám flavonoidov, alkaloidov a fenolov, ale že môže dokonca pôsobiť chemicky aj proti škodlivým účinkom žiarenia počas liečby rakoviny. Vysoký obsah betakaroténu má dokázateľné preventívne účinky proti onkologickým ochoreniam.
Fenikel pre zdravé srdce
Fenikel je skvelým zdrojom vlákniny, ale okrem výhod trávenia, ktoré vláknina poskytuje, pomáha tiež udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. To znamená, že môže stimulovať elimináciu škodlivého LDL alebo zlého cholesterolu, čo je hlavný faktor srdcových ochorení, aterosklerózy a mŕtvice.
Fenikel posilňuje imunitný systém
Vďaka vysokému obsahu vitamínu C fenikel posilňuje imunitný systém a považuje sa za veľmi účinný prírodný prostriedok pri prechladnutí.
Fenikel zabraňuje anémii
Železo a histidín, aminokyselina nachádzajúca sa vo fenikli, sú užitočné pri liečbe anémie. Zatiaľ čo železo je hlavnou zložkou hemoglobínu, histidín stimuluje tvorbu hemoglobínu a tiež pomáha pri tvorbe rôznych ďalších zložiek krvi.
Chcete si dopestovať fenikel v záhrade?
Vyskúšajte jedinečné osivá z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Ako pestovať fenikel?
Fenikel vytvára hrubé mäsité bázy listových stopiek zložené do dužinatého, vertikálne splošteného útvaru, nepravej cibule, ktorá je konzumnou časťou. Zberá sa tesne pred kvitnutím. Fenikel je jednoročná rastlina s mohutným, do hĺbky siahajúcim koreňovým systémom. Tvorí ružicu jemných perovitých listov, ktoré sú podobné listom kôpru. Dorastajú do výšky asi jedného metra. Stopky listov sú pozdĺžne ryhované. Kvety sú malé, žlté, usporiadané do veľkých okolíkov. Plody sú podlhovasté, rebrovité, sivohnedé dvojnažky. V nich sú semená, ktoré si udržiavajú klíčivosť dva až tri roky.
Darí sa mu na ľahších hlinitých pôdach s dostatkom živín. Vyžaduje teplé a slnečné oblasti. Pestuje sa ako následná plodina, lebo zo skorého výsevu vybieha do kvetu a nevytvára konzumné časti. Môžeme ho vysievať priamo do voľnej pôdy od polovice mája až do konca júla.
Vyklíči za 12 – 30 dní. Sejeme do riadkov vzdialených 0,30 m. Môžeme ho pestovať aj z predpestovaných priesad. Počas vegetácie udržiavame povrch pôdy kyprý a bez burín. Pri okopávaní asi tri týždne pred zberom k zdužinateným listovým bázam prihŕňame zeminu, aby sa vybielili.
Fenikel zberáme koncom augusta, pri neskorom pestovaní až koncom novembra. Pred príchodom mrazov je možné celé rastliny preložiť do piesku v pivnici, čím sa o niečo predĺži konzumné obdobie. Pri zbere odrezávame korene a skracujeme stopky. Celé listy ponechávame len na najmladších, stredných bázach. Konzumné časti dosahujú hmotnosť okolo 150 gramov. Obdobie od výsevu po zber sa pohybuje od 80 do 130 dní, v závislosti od odrody a podmienok pestovania.
Použité zdroje:
https://www.domarada.sk/news/jemny-a-krehky-fenikel/
https://zdravopedia.sk/zelenina/fenikel-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/ako-si-dopestovat-fenikel-sladky.html