Jaroslav Krajčovič z Topoľčian sa pýta a profesor Ivan Hričovský odpovedá v priloženom videu: - Chcem sa spýtať na marhule. Mal som dva stromy, neviem už aká odroda to bola. Na kmeňoch marhúľ sa mi začala odúvať kôra a opadávať. Prvý strom som už suchý spílil vlani, druhý budem zrezávať suchý tohto roku. Čo je to za choroba a aká dobrá odroda by sa hodila do záhrady, bývam pri Topoľčanoch. Prosím, poraďte nejakú dobrú a odolnú odrodu.
Dôležité je, aby marhuľa bola dobre živená a aby ste pri jej záchrane nezanedbali jej ostatnú agrotechniku. Hoci som strom nevidel, v akom je stave, som presvedčený, že ho dokážete ešte zachrániť. Podmienkou je vyrezať všetku poškodenú hmotu až na zdravé drevo stromu. Keď sa vám to podarilo, je nevyhnutné ranu veľmi dôkladne zatrieť stromovým balzamom.
.
Dezinfekcia kôry ovocných drevín
Všetky druhy ovocných drevín sa môžu ošetriť po opade listov proti pôvodcom rôznych baktériových a hubových chorôb (aj proti kučeravosti listov broskýň). Pri postreku by sa teplota mala pohybovať nad 7 °C. Použiť môžete univerzálny fungicíd a baktericíd CHAMPION 50 WG použiteľný proti širokému spektru hubových chorôb nielen na kôre ovocných drevín, ale aj rajčiakov, uhoriek a ďalších plodín. Objednať si ho môžete aj TU.
.
Akú marhuľu do našej záhrady?
Marhule sú dodnes jedny z najobľúbenejších ovocných stromov u nás. Dokonca ich počet v záhradách každý rok rastie. Úspech majú najmä nové odrody - rozhoduje veľkosť plodov a plody s červeným líčkom. Prím má stolové ovocie na priamy konzum, odrody na spracovanie sú už menej v móde. Pri výbere odporúčam naštudovať si odbornú literatúru alebo erudované webové stránky a nákup stromkov v uznávaných škôlkach. Dnes si predstavíme jednotlivé odrody z pohľadu zberovej periódy. Pri skorých odrodách, ktoré dozrievajú od polovice júna, odporúčam Aurora, Barbora, Karola, Orangered, Pinkcot, Sylvercot či Vesna. Medzi stredne skoré (dozrievajú od polovice júla) patria Harcot, Kioto, Hargrand či Leskora alebo Velharta. K neskorým odrodám zahŕňame Bergeron, Harogem či Harlayne. Dozrievajú už v čase, keď zbierame broskyne, nektarinky a slivky. Je aj niekoľko odrôd, ktoré sú veľmi moderné, no u nás ich nájdete iba zriedka: Tsunami, Spring Blush či Big Red.
.
Ohryzená kôra
Predseda Slovenského zväzu záhradkárov Ing. Eduard Jakubek ako odborný inštruktor Republikového výboru SZZ v tejto oblasti odporúča vo svojom článku Ohryzená kôra. Počas zimných mesiacov kôru ovocných stromov ohryzom poškodzujú najmä králiky a vysoká zver, ktorá dokáže poškodiť kmene a kostrové konáre ovocných stromčekov.
Ako predchádzať poškodeniu stromčekov?
V prvom rade dôkladne skontrolujeme oplotenie, ktoré opravíme, kmene a kostrové konáre sa snažíme chrániť králičím pletivom tak, aby kmene stromčekov mohli rásť. Ak máme záhradky v blízkosti lesa, kde vysoká zver dokáže ploty preskočiť, je potrebné podľa možnosti chrániť aj korunu ovocného stromu.
Ako ošetrujeme už ohrýzenú časť kmeňa a konárov?
Ak je kôra ovocného stromu poškodená po celom obvode kmeňa, dochádza k prerušeniu dodávania živín z koreňov do koruny a opačne, čím ovocné stromy nedostatkom živín vyschnú a odumierajú. Ak sú kmene poškodené len z jednej časti kmeňa, stromčeky nám síce nevyschnú, ale zastavuje sa rast stromu, opäť pre nedostatok živín. Poškodené stromy je potrebné upraviť, to znamená korunu stromov presvetľovacím rezom približne o 1/3 až polovicu znížime, čím sa snažíme upraviť pomer medzi koreňovou sústavou, ktorá nemá možnosť plynule zásobovať živinami rozpustenými vo vode nadzemnú časť ovocných stromov. Poškodené miesta sa snažíme začistiť a pozatierať štepárskym voskom, aby sa na miestach vytvorilo hojivé pletivo. Počas vegetácie na poranené miesta prikladáme a zaviažeme handričkou namočenou vo vode, do ktorej pridáme ocot, zriedený s vodou v pomere 1 l octu a 10 l vody.
Ako ošetrujeme stromy, ak sú kmene dookola celkom ohryzené?
Ak ovocným stromom nepomôžeme, tak nám za rok celkom odumrú. Korunu stromčekov musíme hlboko znížiť, to znamená zmladzujeme všetky kostrové konáre. Okolo kmeňa stromov vysadíme 2 – 3 podpníky s dobrou koreňovou sústavou, ktoré naštepíme do poškodeného kmeňa, nad ohryzenou časťou, čiže podpník zrežeme spojkovacím rezom a naštepíme ho pod kôru. Týmto spôsobom zabezpečíme prívod živín z novovysadených podpníkov, do poškodenej koruny ovocného stromu. Po naštepení podpníkov je potrebné ich počas vegetácie upravovať, to znamená z podpníka, odstraňujeme všetky letorasty, aby sme podporili dodávanie živín do koruny. Počas vegetácie každý 2 – 3 týždeň do koruny stromov dodávame živiny pomocou tekutých hnojív, ako je Rokosan, Hakofyt, ktoré v 0,2 až 0,3 % koncentrácií striekame na listovú plochu, ktorá cez prieduchy prijíma rozpustené prvky, a tým sa poškodená časť stromov rýchlejšie obnovuje.
Čo je to môstkovanie?
Poškodenú a ohryzenú časť môžeme premôstkovať, to znamená, že použijeme dlhé vrúble, ktoré naštepíme súčasne pod a nad ohryzenú časť, čím vytvoríme môstik, cez ktorý prechádzajú živiny z koreňov do korún stromov. Podľa hrúbky podpníkovej časti do kmeňa dávame 3 až 5 vrúbľov. Pri môstkovaní je potrebné urobiť rovný, dlhý a hladký spojkovaní rez, dobre ho zaviazať s páskou z PVC, aby sa nám vrúble prijali.
Ako chránime korene ovocných stromov pred ohryzom?
Hlodavce, najmä hraboše nám dokážu ohrýzť korene až tak, že aj staršie ovocné stromy nám na jar vyrašia a postupne odumrú. Pred príchodom zimy sa snažíme, do dier dať návnady, ako je otrávené zrno a ďalšie vyrábané otravy, aby sme ich ešte pred poškodením zlikvidovali. Pri nasýpaní dávame pozor, aby sa k otrave nedostala hrabavá hydina a spevavé vtáctvo. Návnady do nór dávame na 2 až 3 krát, aby sme obmedzili, čo najväčšie množstvo hrabošov.
Ako ošetrujeme ohrýzené jednoročné výhonky?
Vysoká zver, ale aj zajace nám často ohryznú nové výhonky, alebo ich zalomia, preto je potrebné takto poškodené prírastky upraviť tak, že ich odrežeme celé na konárový krúžok. Ak, by sme ich takto neupravili, tak v mieste skrátenia sa nám budú tvoriť nové rozvetvenia, ktoré nám zahustia korunku ovocného stromčeka. Na odpudzovanie zvery môžeme používať aj tzv. repelenty, to znamená, že konáre a kmene natierame odpudzujúcou farbou, ktorá na určité obdobie chráni stromčeky pre poškodením. Najlepšou ochranou je pravidelná kontrola a dôkladné obalenie každého stromčeka vhodným vzdušným materiálom.
.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.