Čierny koreň, teda hadomor španielsky, je asi jeden meter vysoká rastlina so žltými kvetmi. Na niektorých miestach ju nájdeme rásť v hojnom počte ako burinu. Čierny koreň sa pestuje ako koreňová zelenina a má veľké, široké listy nad zemou a dlhý, valcovitý, čierny koreň, niekedy až meter dlhý. Mäkké vnútro koreňa je jedlá časť a čierna šupka koreňa sa zvyčajne pred prípravou odstráni.
Táto zelenina je pôvodom z južnej Európy a Blízkeho východu, ale jej skutočný pôvod je v Španielsku. Zriedka vidíte túto zeleninu mimo Európy alebo dokonca v Spojenom kráľovstve, pretože podmienky na pestovanie tam nie sú ideálne. V Nemecku, Holandsku, Belgicku a ďalších krajinách strednej a južnej Európy však zostáva veľmi populárna.
Obsah vitamínov a minerálov v čiernom koreni
Čierny koreň v 100 g obsahuje 82 kalórií, 0,2 g tukov, 19 g sacharidov, 3,3 g vlákniny a 3,3 g bielkovín, inulín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C a E, z minerálnych látok obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík, sodík, železo, zinok, mangán a meď. Čierny koreň reguluje krvný tlak, podporuje trávenie, posilňuje imunitu, udržuje zdravé kosti, bojuje proti rakovine, pomáha pri predmenštruačnom syndróme, udržuje zdravý mozog, podporuje zdravý rast vlasov.
Čierny koreň a jeho účinky na zdravie
Čierny koreň podporuje trávenie
Existuje množstvo spôsobov, ako čierny koreň pomáma zlepšiť zdravie vášho tráviaceho systému. Po prvé, jedna porcia koreňa obsahuje takmer 20% denného odporúčaného množstva vlákniny, ktorá je nevyhnutná pre stimuláciu prechodu potravy cez vaše telo, zníženie zápchy, zmiernenie nepohodlia čriev a prevenciu závažnejších stavov, ako sú napríklad žalúdočné vredy. Po druhé, veľa vlákniny je vo forme inulínu, čo je relatívne zriedkavá prebiotická vláknina, ktorá zvyšuje rast bifidobaktérií v čreve. To môže redukovať rakovinotvorné činidlá v tomto orgánovom systéme, maximalizovať účinnosť absorpcie živín a poskytnúť podporu imunitnému systému.
Čierny koreň reguluje krvný tlak
Čierny koreň významne zlepšuje problémy s krvným tlakom uvoľnením ciev, znížením zaťaženia kardiovaskulárneho systému a prevenciou vzniku krvných zrazenín, srdcových infarktov a mozgových príhod.
Čierny koreň bojuje proti rakovine
Čierny koreň obsahuje veľmi aktívne antioxidanty, ktoré sú veľmi účinné pri redukcii rôznych karcinogénov a môžu predchádzať rakovinám postihujúcim prostatu, prsník, hrubé črevo a vaječníky. Prítomnosť vitamínu C tiež podporuje oxidačný stres, známy rizikový faktor pre rozvoj rakovinových buniek.
Čierny koreň posilňuje imunitu
Kombinácia vitamínu C, ako aj významné množstvo iných vitamínov a minerálov, ktoré zlepšujú metabolickú účinnosť a funkčnosť v celom tele, tiež pomáha imunitnému systému. Vitamín C stimuluje biele krvinky a vitamíny skupiny B sa pohybujú od zvyšovania enzymatických funkcií až po reguláciu hormónov. Čierny koreň má takú rôznorodú škálu živín, že takmer každý orgánový systém je nejakým spôsobom ovplyvnený, čo znamená, že telo pracuje v top forme.
Čierny koreň udržuje zdravé kosti
Vysoká hladina horčíka, fosforu, vápnika, medi, železa a mangánu tvorí silnú minerálnu bázu pre rozvoj kostného tkaniva. Vitamín C hrá tiež dôležitú úlohu v tomto procese tvorby kostí. S dostatočnou minerálnou hustotou kostí môžete zabrániť rozvoju bežných, vekom podmienených stavov, ako je osteoporóza a dokonca artritída, ktoré sa môžu vyskytnúť, keď kosti začínajú degradovať a spojivové tkanivo (kolagén) už neudržiava integritu kĺbov.
Čierny koreň udržuje zdravý mozog
Čierny koreň je obohatený o vitamíny, ktoré zlepšujú funkciu a vývoj mozgu. Vitamín A pomáha zlepšovať vedenie signálu neurotransmiterov tým, že prenáša signály z jednej nervovej bunky do druhej bunky. To pomáha mozgu fungovať najlepšie. Čierny koreň je tiež dôležitý pri regulácii nálady a prevencii duševných porúch spôsobených dysfunkciou neurotransmiterov. Niektorí vedci sa domnievajú, že pri pravidelnom príjme čierneho koreňa sa hladiny serotonínu zvyšujú, čo pomáha znižovať príznaky depresie a iné negatívne účinky na zdravie mozgu.
Čierny koreň podporuje zdravý rast vlasov
Čierny koreň obsahuje železo, ktoré podporuje stabilný a pravidelný rast vlasov. Prietok krvi do pokožky hlavy môže byť zvýšený, pretože železo je základným faktorom zodpovedným za tvorbu červených krviniek. Keď je zvýšená dodávka červených krviniek do folikulových lôžok, stimulujú rast vlasov a podporujú husté vlasy. Môže tiež znížiť rýchlosť predčasného rastu vlasov alebo stratu vlasov, ktoré môžu byť znížené neefektívnym prietokom krvi. Železo v čiernom koreni podporuje zdravú pokožku hlavy a je široko zahrnuté ako zložka na ošetrenie pokožky hlavy aj ako tonikum pre vlasy.
Čierny koreň pomáha pri predmenštruačnom syndróme (PMS)
Hladina vápnika v čiernom koreni pomáha zmierniť výkyvy nálady, citlivosť prsníkov, bolesť a úzkosť, z ktorých všetky sa vyskytujú počas predmenštruácie. Ak to zanedbáte, môže to ovplyvniť každodenný život a emocionálne aktivity. Čierny koreň pomáha priniesť úľavu od symptómov predmenštruačného syndrómu, čo pomôže znížiť ich mesačný výskyt.
Ako konzumovať čierny koreň?
Najprv koreň ošúpeme a potom ho môžeme jesť surový alebo varený. Pri šúpaní však dajte pozor, pretože z neho vyteká lepkavá biela šťava, ktorá sa ťažko umýva. Podobne, ako banány, zemiaky či jablká, aj čierny koreň na vzduchu hnedne. Aby ste tomu zabránili, vložte ho do vody s trochou citrónovej šťavy. Čierny koreň sa hodí do nátierok, do šalátov, no vynikajúce sú z neho aj polievky alebo pyré k mäsu.
Chcete si dopestovať čierny koreň v záhrade ?
Objednajte si u nás - kliknite na obrázok.
Ako pestovať čierny koreň?
Hadomor španielsky – známy skôr ako čierny koreň sa v poslednom čase čoraz viac objavuje na pultoch predajní. Avšak na pestovanie nie je vôbec náročný a zvládne to aj začiatočník. Preto nekupujte, ale vypestujte si vlastnú úrodu.
Svojim vzhľadom koreň rastliny pripomína mrkvu, ale je čiernej farby. Dužina je však biela. Nadzemnú časť tvoria sýtozelené listy a v čase júla a augusta aj kvety, ktoré majú žltú farbu a príjemnú vôňu.
Pestovanie
Máte dve možnosti, kedy môžete zasadiť semená čierneho koreňa. Môžete ich sadiť už vo februári (úroda bude na jeseň) alebo v auguste (úroda bude na jar) - v prípade, že ho plánujete pestovať ako ozimnú zeleninu. Hadomor je totiž výborne odolný voči mrazom. Semená vysievajte do hĺbky 2-3 cm. Dariť sa mu bude na slnečnom aj polotienistom mieste. Vyhovuje mu dobre priepustná a výživná pôda. Potrebuje vlhkosť, ale nemá rád premokrenie.
Zber
Pri zbere úrody je potrebné byť dôsledný a opatrný, keďže korene sú pomerne krehké. Najlepšie je ich skladovať vo vlhkom piesku, aby si udržali sviežosť, keďže zvyknú pomerne rýchlo vysychať.
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/cierny-koren-znovuobjavena-bomba-pre-zdravie
https://zdravopedia.sk/zelenina/cierny-koren-8-ucinkov-na-zdravie