Čierne korenie je jedným z najbežnejšie používaných korení na svete. Vyrába sa mletím korenia, ktorým sú sušené bobule viniča Piper nigrum. Má ostrú a mierne korenistú chuť, ktorá sa dobre hodí k mnohým jedlám. Čierne korenie pochádza z Indie, kde sa dodnes pestuje. Čierne korenie je plodom subtropickej rastliny, z ktorej sa ešte nevyzreté plody (tmavo zelenej až červenkastej farby) trhajú a sušia na slnku, guličky korenia. Čierne korenie je rastlina, ktorá dorastá do výšky až okolo 10 metrov. Má rada teplo, slnko a mierne sucho
Čierne korenie je však viac ako len pomôcka na ochutenie jedál. Bol považovaný za „kráľa korenín“ a používa sa v starodávnej ajurvédskej medicíne už tisíce rokov kvôli vysokej koncentrácii silných prospešných rastlinných zlúčenín. Plody pipera sa zbierajú v rôznych stupňoch zrelosti a prechádzajú iným procesom spracovania, čo nám poskytuje viac druhov pre jeho využitie v kuchyni: čierne korenie (fermentované nedozreté zelené bobule), biele korenie (oddelenie červenej šupky úplne zrelých bobúľ) a zelené korenie (rýchlo usušené nedozreté bobule).
Zloženie čierneho korenia
Čierne korenie obsahuje množstvo éterických olejov, ako je amínalkaloid – piperín, ktorý dodáva koreniu silnú pikantnú ostrú chuť. Tiež obsahuje rad monoterpénov ako sú sabinén, pinén, limonén, terpenén, myrcén, ktoré koreniu dodávajú jeho typickú aromatickú vôňu a chuť. Tieto účinné látky v korení môžu zvýšiť črevnú motilitu, rovnako ako proces trávenia tým, že zvyšujú gastrointestinálnu sekréciu enzýmov. Bolo tiež zistené, že čierne korenie môže zvýšiť absorpciu selénu, vitamínov skupiny B, beta-karoténu, ako aj ďalších živín z potravy. Čierne korenie obsahuje éterický olej piperín, bielkoviny, sacharidy, tuk, vlákninu, vodu, luteín, betakarotén, vitamíny A, B, C, E a K, z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, horčík, sodík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Čierne korenie podporuje trávenie
Čierne korenie stimuluje tráviace šťavy a enzýmy, čím podporuje trávenie. To platí, keď konzumujete čierne korenie, najmä s jedlom, ktoré by mohlo zlepšiť schopnosť vášho tela rozkladať a tráviť jedlo. Výskum ukázal, že čierne korenie má pozitívny vplyv aj na pankreatické enzýmy, čo prospieva celému tráviacemu procesu. Čierne korenie má tiež protinadúvacie vlastnosti a pomáha uvoľňovať žalúdočný plyn. Môže tiež zmierniť plynatosť a kolickú bolesť.
Čierne korenie bráni vzniku rakoviny
Piperín v čiernom korení vykazuje ochrannú aktivitu proti početným formám rakoviny. Piperín tiež zvyšuje vstrebávanie ďalších výživných látok, ako je selén, kurkumín, betakarotén a vitamíny B vo vašich črevách - živiny, ktoré sú životne dôležité pre zdravie čriev a prevenciu rakoviny.
Kanadská štúdia pripisuje protirakovinové vlastnosti čierneho korenia piperínu. Znižuje tlak na konečník a pomáha predchádzať rakovine hrubého čreva. Podobné vlastnosti preukázal aj v prípade rakoviny prostaty.
Čierne korenie zmierňuje prechladnutie a kašeľ
Čierne korenie sa na tento účel používa v starovekej čínskej medicíne. Je známe, že korenie stimuluje krvný obeh a sliznicu. A keď ho skombinujete s medom, efekt sa zvýši - keďže med funguje ako prírodný prostriedok proti kašľu.
Jednoducho zmiešajte v šálke jednu čajovú lyžičku mletého čierneho korenia s 2 lyžicami medu. Naplňte šálku vriacou vodou, zakryte ju a nechajte ju stáť asi 15 minút. Nápoj môžete vypiť naraz alebo ho pomaly popíjať. Urobte to trikrát denne a dutiny sa vám uvoľnia.
Korenie môže zmierniť aj astmatické príznaky. Jedna štúdia uskutočnená na astmatických pacientoch zistila, že podávanie korenia pacientom zlepšilo ich stav. Čierne korenie vyčistí dýchacie cesty a zmierňuje ďalšie ochorenia dýchacích ciest, ako je čierny kašeľ.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Čierne korenie má antioxidačné vlastnosti
Čierne korenie má vynikajúce antioxidačné účinky, ktoré mnohými spôsobmi prispievajú k zdraviu. Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom spôsobujúcim ochorenie a zvyšujú imunitu. Piperín v čiernom korení zvyšuje biologickú dostupnosť živín v mnohých potravinách a doplnkoch. A to znamená, že môže transformovať marginálne účinnú terapeutickú látku na vysoko účinnú - jednoducho zvýšením času intracelulárneho pobytu. Je tiež dôležité poznamenať, že čím intenzívnejšia je chuť čierneho korenia, tým vyšší je obsah piperínu.
Čierne korenie udržuje zdravý mozog
Čierne korenie má veľký vplyv na zdravie mozgu. Piperín v korení inhibuje enzým, ktorý štiepi serotonín, upokojujúci neurotransmiter. Tento enzým tiež degraduje fungovanie iného hormónu nazývaného melatonín - ktorý reguluje cyklus spánku a bdenia. Piperín má tiež význam pri Parkinsonovej chorobe. Inhibuje iný typ enzýmu, ktorý narúša produkciu dopamínu, hormónu dobrého pocitu. Dopamín má zvyčajne nedostatok pacientov s Parkinsonovou chorobou a požitie čierneho korenia môže zmierniť príznaky tejto choroby. Podobné účinky je možné pozorovať aj v prípade depresie. Čierne korenie môže tiež oddialiť starnutie mozgu a pomôcť predchádzať Alzheimerovej chorobe. A môže tiež zvýšiť nervovú aktivitu v mozgu, a tak možno zmierniť záchvaty. Chráni tiež nervové bunky a zabraňuje skorej smrti buniek. Okrem toho korenie preukázalo priaznivé účinky aj u pacientov s mozgovou príhodou.
Čierne korenie reguluje hladinu cholesterolu v krvi
Čierne korenie je výborným antioxidantom , je bohaté na vitamín K , železo a mangán, ale jedna z jeho najúčinnejších zložiek je piperín. Piperín je zodpovedný za to, že po privoňaní si k čiernemu koreniu kýchame. Táto zložka irituje nos, avšak jeho účinok sa prejaví najmä v boji proti tukom. Na základe výskumov, ktoré boli uverejnené v článku časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry je piperín schopný pomáhať normalizovať hladinu cholesterolu v krvi.
Čierne korenie má močopudný účinok
Čierne korenie môže byť dobrým pomocníkom aj počas detoxikácie. Okrem toho, že sa vždy snažíme dôkladne preberať suroviny, z ktorých varíme, dajme si záležať aj na výber korenín: so soľou narábajme opatrne, ale ak by sa nám predsa len „presypala soľnička“, čiernym korením môžeme dosiahnuť rovnováhu. Účinky soli, ktorá výborne zadržiava vodu, dokáže čierne korenie vynikajúco vyrovnať, nakoľko má dokonalé močopudné účinky a schopnosť podporovať potenie sa. Aj vďaka tomu pomáha oslobodiť organizmus od nahromadených toxických látok. Čierne korenie podporuje činnosť pečene, preto môže byť naším účinným pomocníkom aj počas detoxikácie.
Čierne korenie ako pomoc pri nevoľnosti
Po sviatkoch je pocit ťažoby z toľkého skvelého jedla často súčasť najbližších dní, preto ak ste si práve vzdychli, ako veľmi zle vám je, skúste zmiešať jednu polievkovú lyžicu citrónovej šťavy s čajovou lyžičkou čierneho korenia a pohára vody. Aby ste ale žalúdok nepreťažili, pite nápoj pomalšie.
Čierne korenie vám pomôže pri bolesti zubov
Ak vás trápia boľavé zuby, najlepšie je samozrejme zájsť za svojím zubným lekárom. Nie vždy je bolesť iba dočasná a často je skôr symptómom ako dôvodom bolesti. Ak predsa len chcete najskôr vyskúšať nejaký domáci recept, pol lyžičky čierneho korenia a pol lyžičky namletého klinčeka by mohla byť odpoveď. Pozrite si touto zmesou zuby a uvidíte, čo sa bude diať. Najmä opatrne!
Použité zdroje:
https://www.peknetelo.eu/korenie/cierne-korenie/
https://zdravopedia.sk/koreniny/cierne-korenie-5-ucinkov-na-zdravie
https://www.magazin-zivotny-styl.com/byliny/ucinky-cierneho-korenia
https://www.zdravieportal.sk/cierne-korenie-ucinky-zdravie/