Strukoviny patria k základným článkom vo výžive človeka. Pozitívnym prvkom strukovín je ich vysoká koncentrácia bielkovín, hoci ich biologická hodnota je nižšia než u bielkovín mäsa či vajec, čo je vyvolané nižšou koncentráciou sírnych aminokyselín (metionín, cysteín, cystín).Na ľudské zdravie pozitívne vplývajú aj tuky, nachádzajúce sa v strukovinách. V prípade cícera sa dokázalo, že niektoré nenasýtené mastné kyseliny (linolová, linoleová) znižujú hladinu cholesterolu v krvi (hypocholesteromaeic effect). Osobitné postavenie patrí vláknine, obsiahnutej v strukovinách. Strukoviny neobsahujú lepok, čo ocenia ľudia trpiaci celiakiou.
Cícer pochádza z Indie, bol však domestikovaný už v dávnych dobách a v dnešnej dobe nie sú známe prírodné populácie. Občasne splaňuje. Pestuje sa pre zrno ako strukovina, ku konzumácii sa ako zelenina používajú ako celé struky, tak aj semená, či mladé výhonky. Rod cícer zahŕňa asi 43 druhov a je rozšírený od východného Stredomoria po Strednú Áziu. Najviac divo rastúcich druhov sa vyskytuje v strednej a západnej Ázii, kde sa cícer objavujú od nížin až po päťtisícové pohoria. Najväčšími producentmi sú India, Austrália, Mjanmarsko, Pakistan a Turecko.
Obsah vitamínov a minerálov v cíceri
Cícer v 100 g obsahuje 364 kalórií, 6 g tukov, 61 g sacharidov (z toho 11 g cukry), 17 g vlákniny, 19 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, E, K, betakarotén a z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, sodík, železo, fosfor, mangán, molybdén, zinok, selén, omega 6 a omega 3 mastné nenasýtené kyseliny. Cícer bojuje proti rakovine, znižuje zápal v tele, pomáha udržiavať zdravie srdca a zdravé kosti, reguluje hladinu cukru v krvi, je bohatý zdroj antioxidantov, je ideálny pre ženy, udržuje zdravú pokožku, bráni vypadávaniu vlasov, je vhodný pre vegetariánov i celiatikov.
Cícer a jeho účinky na zdravie
Cícer bojuje proti rakovine
Hoci minerál selén nie je prítomný vo väčšine ovocia a zeleniny, možno ho nájsť v cíceri. Pomáha enzýmom pečene správne fungovať a detoxikovať niektoré rakovinotvorné zlúčeniny v tele. Okrem toho selén zabraňuje zápalu a znižuje rýchlosť rastu nádoru. Cícer obsahuje aj kyselinu listovú, ktorá hrá úlohu pri syntéze a oprave DNA, a tak pomáha predchádzať tvorbe rakovinových buniek z mutácií v DNA. Saponíny, fytochemikálie prítomné v cíceri, bránia rakovinovým bunkám množiť sa a šíriť sa po celom tele.
Cícer udržuje zdravú pokožku
Prítomnosť mangánu v cíceri zlepšuje zdravie pokožky a udržuje tvorbu vrások a jemných línií na uzde. Mangán v podstate zabraňuje vráskam tým, že zvráti škodlivý účinok voľných radikálov. Táto strukovina tiež obsahuje prvok molybdén, ktorý odstraňuje sulfity, čo poskytuje detoxikačný účinok na kožu. Ďalšie životne dôležité živiny ako folát, zinok a vitamíny opravujú poškodenie UV žiarením a preťažením toxínmi, pričom udržujú pokožku vláčnu a žiariacu.
Cícer bráni vypadávaniu vlasov
Vzhľadom na vysoký obsah bielkovín a železa môže cícer pôsobiť ako nádherný prírodný doplnok pre tých, ktorí zažívajú vypadávanie vlasov. Táto strukovina je tiež bohatá na vitamín A, B a E, spolu s omega 6 mastnými kyselinami, ktoré zlepšujú zdravie pokožky hlavy a zvyšujú krvný obeh.
Cícer reguluje hladinu cukru v krvi
Cícer má veľké množstvo rozpustnej vlákniny, ktorá pomáha regulovať hladinu cukru v krvi optimalizáciou trávenia. Bráni vzniku diabetu tým, že zabezpečuje normálnu hladinu inzulínu a cukru v krvi.
Cícer pomáha udržiavať zdravé srdce
Cícer má veľmi nízky obsah sodíka a je bohatý na draslík. Ak je ich hladina v rovnováhe, pomáhajú stabilizovať krvný tlak. Dostatočné množstvo vitamínu B-6, C, vlákniny a draslíka je pre zdravé srdce rozhodujúce. Cícer obsahuje aj látku nazývanú Beta - sitosterol, ktorá zabraňuje vstrebávaniu cholesterolu, čo udržuje srdce zdravé a pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam. Táto látka má protizápalové a protirakovinové vlastnosti. Môže tiež stabilizovať hladinu cukru v krvi a znižovať hladiny tukov.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Cícer je bohatý zdroj antioxidantov
Antioxidačné zlúčeniny nachádzajúce sa v cíceri zahŕňajú polyfenoly, fytonutrienty, betakarotén a vitamíny. Znižujú oxidačný stres v tele a zabraňujú chronickým ochoreniam. Antioxidanty vyhľadávajú voľné radikály, nebezpečné vedľajšie produkty bunkového metabolizmu, ktoré spôsobujú, že zdravé bunky zmutujú. Tieto antioxidanty majú tiež potenciál chrániť telo pred chronickými ochoreniami.
Cícer zlepšuje stav kostí
Ak chce mať človek zdravé kosti, malo by jeho telo prijať dostatok vápnika, železa, horčíka, mangánu, fosforu a zinku. Cícer obsahuje všetky tieto minerály v rôznych množstvách. Vitamín K je tiež potrebný pre zdravie opory tela. Vyššia hladina vitamínu K v krvi je priamo spojená s vyššou hustotou kostí.
Cícer obsahuje zdraviu prospešný cholín
Cícer obsahuje dobré množstvo cholínu, látky syntetizujúcej a transportujúcej lipidy, ktoré znižujú zápal. Cholín je tiež dôležitý pre funkciu pečene, vývoj mozgu, pohyb svalov, metabolizmus a funkciu nervového systému.
Cícer podporuje trávenie
Ako sme už spomínali, cícer je bohatý na vlákninu. Jedna 100 gramová porcia cíceru obsahuje takmer 8 gramov vysokokvalitnej vlákniny. Jednou z jej výhod je, že reguluje trávenie. Cícer a iné strukoviny pomáhajú predchádzať zápche. Strukovina stimuluje uvoľňovanie pepsínu v žalúdku. Pepsín je jedným z primárnych tráviacich proteínov v ľudskom tele a prispieva k zdravému tráveniu.
Cícer je ideálny pre ženy
Konzumácia cíceru je bezpečný a prirodzený spôsob, ako čeliť menopauzálnym a postmenopauzálnym symptómom, ako sú nočné potenie, výkyvy nálady a návaly horúčavy. Cícer obsahuje rastlinné hormóny známe ako fytoestrogény, ktoré napodobňujú prirodzený ženský hormón estrogén.
Chcete si dopestovať cícer v záhrade?
Vyskúšajte kvalitné semienka z produkčného domu Franchi
Ako pestovať cícer
Cícer je užitočný na tanieri, ale aj v záhrade. Podobne ako iné strukoviny žije v symbióze s baktériami, ktoré na koreňoch v pôde viažu dusík. Obohacujú tak pôdu o tento prvok, a zároveň nepotrebujú strukoviny dodatočné hnojenie.
Vysievajte v apríli
Na juhu Slovenska môžete s výsevom začať od začiatku apríla, severnejšie radšej vydržte až ku koncu mesiaca, prípadne počkajte na začiatok mája. Cícer je teplomilný a poškodili by ho už slabé mrazy. Vaša snaha by tak zbytočne vyšla nazmar.
Užitočný tip:
Ak ste cícer vysiali, no predsa ešte zahlásili mrazy, ochráňte výsev či mladé rastlinky bielou netkanou textíliou. Vysievajte do riadkov vzdialených asi 40 až 50 centimetrov, jednotlivé semienka by mali mať medzi sebou v riadku vzdialenosť okolo 15 centimetrov. Keď vysejete hustejšie, môžete následne pretrhnúť.
MOHLO BY VÁS TIEŽ ZAUJÍMAŤ...
JARNÁ CIBUĽKA ZLEPŠUJE KRVOTVORBU A ZNIŽUJE KRVNÝ TLAK
AKO PESTOVAŤ BYLINKY NA BALKÓNE?
JAČMENNÉ KRÚPY - TAKMER ZABUDNUTÁ POTRAVINA. DAJTE IM ŠANCU
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/cicer-poklad-medzi-strukovinami
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1845941/Casta-konzumacia-ciceru-spusti-v-tele-necakane-reakcie--Zmeny--ktore-si-zamilujete-
https://zdravopedia.sk/zelenina/cicer-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/superzdravy-cicer-z-vlastnej-urody-vysievajte-aprili.html