Mnohé mamičky často uvažujú nad tým, či je lepšie dieťaťu dávať biele alebo tmavé pečivo. Napriek tomu, že tmavé sa považuje za zdravšie a bezpochyby ním aj je, pre deti do veku desať rokov je predsa len vhodnejšie biele, respektíve oba druhy kombinovať. Celozrnné pečivo je zdravšie a prospešnejšie vďaka vysokému obsahu vlákniny.
Avšak, keď dieťa prijíma veľa vlákniny, málo pije a málo sa hýbe, trpí bolesťami brucha, nafukovaním a zápchou. Pokiaľ má veľa tekutín i pohybu zase môže trpieť hnačkami.
Celozrnné zaraďujeme postupne a opatrne
Biele pečivo na druhej strane obsahuje sacharidy, ktoré sú pre telo najrýchlejšie využiteľným zdrojom energie. V detskom veku je považované za vhodnejšie. Neznamená to, že treba vlákninu úplne vynechať, tá je dôležitá i v tomto veku. Avšak s dávkou, ktorá je odporúčaná pre dospelých, teda 20 až 30 gramov vlákniny denne, si detský organizmus poradiť nevie. Napríklad šesťročnému dieťaťu stačí 11 g vlákniny denne. Preto úplne stačí, keď celozrnné pečivo zaraďujeme deťom do jedálnička pozvoľne a v trošku vyššom veku.
Nechýbajú tieto knihy vo vašej knižnici?
Objednať si ich môžete po kliknutí na obálku.
Po rožku rýcho vyhladne?
Ak chcete, aby vaše dieťa zostalo dlhšie sýte po raňajkách, či desiate, natrite biely rožtek kvalitným tukom. Biele pečivo totiž samotné zasýti len na krátky čas, má totiž vyšší glykemický index, čo je jeho veľkým negatívom v rámci stravovania vo vyššom veku. Vhodné je desiatu doplniť čerstvým ovocím a zeleninou. Tá, okrem vitamínov, obsahuje tiež vlákninu.
Deti potrebujú tuk
Podobne, ako v prípade bieleho pečiva, i pokiaľ ide o tučné výrobky, si mnohé mamičky myslia, že ich deti nebudú tučné, keď im budú dávať nízkotučné mliečne výrobky. Niektoré matky pripravujú deťom stravu takmer bez tuku, v snahe, aby boli zdravšie a štíhle. Avšak neuvedomujú si, že deti tuky potrebujú ako zdroj energie a pre správny rast a vývoj, pre využitie vitamínov rozpustných v tukoch a pre tvorbu hormónov. Dôležité však je, aké tuky deťom dávame – o tom inokedy.
Koľko pečiva majú jesť denne?
Deti vo veku medzi dvoma až štyrmi rokmi by mali skonzumovať dve až tri porcie pečiva alebo obilnín v inej forme. Deti vo veku nad štyri roky potrebujú v priemere o jednu porciu viac, dospelí tri až šesť porcií. Za jednu porciu pritom považujeme jeden rožok, žemľu alebo krajec chleba. Avšak neraz zabúdame na to, že obilninou je i ryža a niektoré iné prílohy – jedna porcia je hrnček ryže. Tiež môžeme použiť porciu cestovín či cereálií. Pečivo alebo obilniny, či semiačka by mali byť súčasťou každého jedla, pričom viac sacharidov je vhodné jesť dopoludnia, keď si s nimi telo lepšie poradí.