10 vecí, ktoré by ste mali vedieť o žihľave
10.03.2025
Na čo by ste nemali zabudnúť na jar? No predsa na pŕhľavu dvojdomú (žihľavu alebo latinsky Urtica dioica)!...
Úvod » Ochrana rastlín » Škodcovia » Voška broskyňová » Predjarný postrek 500 + 25 ml
.
PREDJARNÝ POSTREK
.
proti prezimujúcim škodcom
.
500 + 25 ml (Floraservis)
..
.
Kombinácia prípravkov Mero Stefes a Karate Zeon 5 CS určená na predjarné ošetrenie ovocných a okrasných drevín (stromy, kríky) proti prezimujúcim škodcom (napríklad vošky, roztočec ovocný, méra jabloňová, štítničky, puklice, piadivky, kvetovky).
.
Účinné látky
Mero Stefes – 733 g/l metylester repkového oleja
Karate Zeon 5 CS – 50 g/l Lambda-cyhalothrin
.
Spôsob účinku
Mero Stefes – kontaktný
Karate Zeon 5 CS –kontaktný a požerový
.
Úprava
Mero Stefes - emulgovateľný koncentrát pre riedenie s vodou
Karate Zeon 5 CS - tekutý mikroenkapsulovaný koncentrát pre riedenie vodou
.
Ničenie prezimujúcich škodcov je dôležitou súčasťou celoročnej ochrany ovocných a okrasných drevín, pretože škodcov zasiahneme v štádiu vajíčok alebo lariev, teda ešte skôr, než spôsobia väčšie škody. V minulosti sa tento zásah vykonával v období vegetačného pokoja prípravkami obsahujúcimi DNOK (Nitrosan, Arborol). V súčasnosti sa uvedené prípravky už nevyrábajú a nahradili ich prípravky obsahujúce insekticídnu zložku a olejovú zložku. Insekticídna zložka ničí škodcov priamo ako dotykový a dýchací jed, olej zase vytvára na povrchu ošetrených drevín súvislý film, ktorý bráni vajíčkam a larvám v dýchaní a hynú.
.
.
Čím je teplejšie, tým jednotlivé štádia škodcov intenzívnejšie dýchajú a o to výraznejšie sa prejaví ničivý účinok insekticídu s olejom. Preto by sa teplota pri predjarnom postreku mala pohybovať nad 15 °C.
.
Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný, preto by sme ho mali urobiť za bezvetria.
.
Predjarným postrekom ničíme všetkých škodcov prezimujúcich na ovocných a okrasných drevinách. Sú to predovšetkým vošky, roztočec ovocný, roztoče a roztočce, štítničky, puklica slivková, puklice, méra jabloňová, piadivky a pod.
.
Postrek robíme zásadne až po vypučaní (obr. 1 a 2), najskôr v štádiu myšieho uška, ale najneskôr tesne pred kvitnutím jednotlivých druhov drevín (obr. 3 a 4), pri jabloniach v štádiu ružových kvetných pukov.
V oblastiach pravidelného výskytu kvetovky jabloňovej striekame v štádiu zelených kvetných pukov.
.
..
Nezastupiteľné miesto má predjarný postrek v boji proti tým škodcom, ktorí sa zdržujú a škodia na kôre stromov (štítničky, puklica slivková), pretože sú zasiahnutelné iba na jar, keď sú stromy takmer bez lístkov.
.
Prípravky Mero Stefes a Karate Zeon 5 CS sú povolené aj na ošetrovanie ďalších plodín.
Rozsah ich použitia nájdete v balení, krabičke na priložených etiketách.
.
..
Príprava postrekovej kvapaliny
Odmerané množstvo prípravku Mero Stefes (100 ml) vlejte do nádrže postrekovača naplnenej do polovice vodou.
Potom odmerané množstvo prípravku Karate Zeon 5 CS (5 ml) vylejte do nádrže postrekovača už s nadávkovaným prípravkom Mero Stefes za stáleho miešania a doplňte na stanovený objem vodou.
.
Pôsobenie a použitie kombinovaného predjarného postreku
Insekticídna zložka Karate Zeon 5 CS ničí škodcov ako dotykový, dýchací a požerový jed.
Olejová zložka Mero Stefes vytvára na povrchu zasiahnutých škodcov súvislý olejový film, ktorý im bráni v dýchaní.
Čím je teplejšie, tým intenzívnejšie vajíčka a larvy dýchajú a o to výraznejšie sa prejaví ničivý účinok insekticídu s olejom.
Preto by sa teplota pri postreku mala ideálne pohybovať nad 15 °C.
.
Pripravenú postrekovú kvapalinu aplikujte až po vypučaní (obr. 1 a 2), ale najneskôr tesne pred kvitnutím (obr. 3 a 4) ošetrovaných ovocných drevín.
V oblastiach pravidelného výskytu kvetovky jabloňovej (obr. 5) ošetrite jablone v štádiu zelených kvetných pukov (obr. 6).
Predjarný postrek má byť výdatný a dôkladný, preto by sa mal urobiť za bezvetria.
.
.
Dávkovanie
Na 10 litrov vody použite 100 ml prípravku Mero Stefes a 5 ml prípravku Karate Zeon 5 CS.
Toto dávkovanie platí pre ovocné aj okrasné dreviny.
Používajte prípravok na ochranu rastlín bezpečným spôsobom.
Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.
.
.
.
NAJPREDÁVANEJŠIE
Lepší a dlhodobý príjem vody a živín a ich efektívnejšie dodanie rastlinám
8594041565915
01.04.2025
Mesiac apríl si vyžaduje od záhradkára plné pracovné nasadenie. Záhrada sa prebúdza a, samozrejme, každý...
12.03.2025
S mykorhízou začíname už pri výseve Nech už pestujeme rôznymi spôsobmi, živé organizmy v pôde sú pre...
10.03.2025
Každá bylinka si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Bylinky, ktoré ste si v plastovom kvetináči kúpili...
10.03.2025
Na čo by ste nemali zabudnúť na jar? No predsa na pŕhľavu dvojdomú (žihľavu alebo latinsky Urtica dioica)!...