Žiarivočervené šťavnaté paradajky dozaista patria medzi najvydarenejšie produkty prírody. Paradajky majú skvelú chuť a prostredníctvom lykopénov poskytujú nášmu organizmu výnimočný imunitný a metabolický prvok, ktorý chráni naše bunky pred voľnými radikálmi a inými faktormi škodlivými zdraviu.
Pôvodne pochádzajú paradajky zo Strednej a Južnej Ameriky, mimoriadne dobre sa im darí aj v juhoeurópskych štátoch, ktoré sú ich hlavnými exportérmi. Naši predkovia už dávno vypestovali kultivary vhodné aj pre stredoeurópske podmienky, najmä na slnečné miesta chránené pred nepriaznivými poveternostnými vplyvmi.
Obsah vitamínov a minerálov v paradajkách
Paradajky obsahujú 90% vody, 5% sacharidov a 2,5% bielkovín, ďalej obsahujú lykopény, veľa biotínu (vitaním B7), niacínu (vitamínB3), vitamín C, vitamín E a vitamín K, betakarotén, vysoký obsah draslíka, chrómu, zinku a vlákniny. Zelené nedozreté plody môžu spôsobiť otravu organizmu.
Paradajky majú antioxidačné a antibakteriálne účinky, pôsobia preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam, ale aj proti rakovine, chránia bunky pred voľnými radikálmi, zlepšujú náladu a podporujú dobný spánok, chránia a posilňujú sliznice v celom organizme, atď.
Paradajky a ich účinky na zdravie
Paradajky posilňujú srdce
Kardiovaskulárne ochorenie, vrátane infarktu a mŕtvice, je najčastejšou príčinou smrti vo svete. Lykopén v rajčiakoch zabraňuje oxidácii lipidov v sére, a tak má ochranný účinok proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Pravidelná konzumácia rajčiakov alebo paradajkovej šťavy znižuje hladiny LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi. Tieto lipidy sú kľúčovými vinníkmi kardiovaskulárnych ochorení a vedú k ukladaniu tukov do krvných ciev.
Paradajky na trávenie
Paradajky udržujú tráviaci systém zdravý tým, že zabraňujú zápche aj hnačke. Zabraňujú tiež žltačke a účinne odstraňujú toxíny z tela. Okrem toho majú veľké množstvo vlákniny, ktoré môžu vylučovať črevá a znižovať príznaky zápchy. Zdravé množstvo vlákniny pomáha stimulovať peristaltický pohyb v hladkých tráviacich svaloch a uvoľňuje žalúdočné a zažívacie šťavy. To môže regulovať vaše črevné pohyby, čím sa zlepší vaše celkové trávenie zdravia a pomôže chrániť pred zdravotnými problémami.
Treba si ale uvedomiť, že u niektorých ľudí môže kyslosť z varených paradajok spúšťať alebo zhoršovať reflux kyseliny a poruchy trávenia.
Paradajky na pokožku i vlasy
Paradajky pomáhajú udržiavať zdravé zuby, kosti, vlasy a pokožku. Topická aplikácia paradajkovej šťavy je dokonca známa ako liečba ťažkých spálenin. Denná spotreba chráni pokožku pred UV spálením. Hodia sa v príprave produktov proti starnutiu. Okrem toho antiperspiračná kompozícia na liečenie hyperhidrózy (nadmerného potenia) obsahujúca rajčiak ako jednu zo zložiek bola patentovaná Dr. Audrey G. Kuninom, certifikovaným dermatológom a hlavným kreatívnym dôstojníkom DERMAdoctor, Inc. Vitamín A v paradajkách funguje dokonale, aby boli vaše vlasy lesklé a silné.
Paradajkami na vysoký krvný tlak
Každodenné konzumovanie rajčiakov znižuje riziko vzniku hypertenzie. To je čiastočne spôsobené pôsobivými hladinami draslíka nachádzajúcich sa v rajčiakoch. Draslík je vazodilatátor, čo znamená, že znižuje napätie v krvných cievach a artériách, čím zvyšuje cirkuláciu a znižuje stres na srdci elimináciou hypertenzie.
VYSÁDZAJTE S MYKORHÍZNYMI HUBAMI
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Paradajkami proti rakovine
Paradajka obsahuje veľké množstvo lykopénu, ktorý je karotenoid a antioxidant, ktorý je vysoko účinný pri odstraňovaní voľných radikálov spôsobujúcich rakovinu. Túto výhodu je možné získať aj z tepelne spracovaných výrobkov z rajčiakov, ako je kečup. Lykopén v rajčiakoch chráni pred rakovinou a ukázalo sa, že je účinný v boji proti rakovine prostaty a prsníka.
Paradajky pre zdravie očí
Lykopén je dobrý pre vaše oči. A to nie je jediný výživný prostriedok v rajčiakoch; obsahujú tiež luteín a beta-karotén. Podľa výskumu tieto živiny podporujú zrak a chránia pred ochoreniami očí vrátane sivého zákalu a makulárnej degenerácie - ochorenie, ktoré postihuje sietnicu a spôsobuje stratu centrálneho videnia.
Paradajky pomáhajú udržiavať silné kosti
Paradajky obsahujú značné množstvo vápnika a vitamínu K. Obe tieto živiny sú nevyhnutné pri posilňovaní a vykonávaní drobných opráv na kostiach a kostnom tkanive.
Paradajky pomáhajú opravovať škody spôsobené fajčením
Nie, jesť rajčiaky nie je posledný mód, ktorý vám pomôže prestať fajčiť. Avšak, paradajky môžu znížiť množstvo poškodenia spôsobeného fajčením cigariet. Rajčiaky obsahujú kyselinu kumarovú a kyselinu chlorogénnu, ktoré chránia telo pred karcinogénmi, ktoré sú spôsobené z cigaretového dymu.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek
Paradajky obsahujú veľké množstvo vitamínu A a vitamínu C. Je to hlavne preto, lebo tieto vitamíny a beta-karotén pôsobia ako antioxidanty na neutralizáciu škodlivých voľných radikálov v krvi. Voľné radikály v krvnom obehu sú nebezpečné, pretože môžu viesť k poškodeniu buniek. Paradajky spevňujú vnútornú štruktúru buniek, podporujú bunkový metabolizmus a omladzujú bunky.
Paradajky pre dobrú náladu
Paradajky obsahujú kyselinu listovú, ktorá nám dodáva životný optimizmus a vitamín B3, ktorý podporuje dobrú náladu a zdravý spánok. Paradajky nám tiež stimulujú mozog a nervy, odstraňujú chronickú únavu.
Plodová zelenina
Termín výsevu na predpestovanie priesad je od polovice marca do konca marca. Doba predpestovanie priesad je 55 až 60 dní na výsadbu od polovice mája. Pre klíčenie plodovej zeleniny je optimálna teplota 25 až 30 °C. Po vzídení, keď sa objavia prvé klíčky znížime teplotu na 15 až 18 °C cez deň a 12 až 14 °C cez noc na dobu 7až 10 dni. Po tomto čase sa upraví teplotný režim tak, aby počas slnečného dňa bola teplota 19 až 22 °C, pri slnečnom a 17 až 19 °C pri zamračenom dni, a v noci 12 až 14 °C. Zásadne sa vyhýbame poklesu teplôt pod 10 °C. Priesady sú náročné na svetlo. Pri jeho nedostatku vyrastajú slabé, vytiahnuté a málo odolne rastlinky. Zavlažujeme zásadne zrána vodou teplou ako je vzduch. Zavlažovať treba, keď povrch pôdy začne zasýchať. Pozor na premokrenie, keď hrozí padanie klíčnych rastlín.
Rajčiaky
Optimálna teplota pri klíčení je 25 až 28 °C a striedavá v rozmedzí 12 až 33 °C. Po vzídení je v prvom období optimálna takáto teplota cez deň i v noci. Keď sú rastliny staršie, je vhodné postupne znížiť nočné teploty na 15 až 20 °C.
Predpestovanie priesad:
Priesady dopestovávame s koreňovým balom. Semená sejeme do zakoreňovačov 3 x 3 centimetre a potom presadíme do zakoreňovačov 7 x 7 centimetrov v prípade rýchlenia, alebo priamo do zakoreňovačov vysejeme do zakoreňovačov 5 x 5 centimetrov v prípade poľného pestovania. Dostatok fosforu zabezpečíme prihnojovaním. Správne vypestované sadenice majú byť zdravé, nízkeho vzrastu, s násadou prvého súkvetia.
__________
.
ČO MOŽNO NEVIETE O ZELENINE...
.
.
NAJČASTEJŠIA CHOROBA
Ochrana proti chorobám a škodcom má byť preventívna. Dôležité je morenie osiva pred sejbou a dezinfekcia priestorov a náradia. Najčastejšou chorobou pri pestovaní priesad je padanie klíčiacich rastlín. V prípade výskytu obmedzíme zavlažovanie, intenzívne vetráme a priesady ošetríme registrovanými prípravkami. Viac...
.
RÚŽIČKOVÝ KEL VÁS ZBAVÍ CHRONICKEJ ÚNAVY
Obľúbený je pre jemné ružičky, ktoré získajú ešte lepšiu chuť po miernom premrznutí. Keďže znesú mráz až -17 °C, aj ony môžu zostať na hriadke veľmi dlho bez toho, aby sa znehodnotili. Na prezimovanie v naozaj chladných oblastiach si však vyberajte radšej neskoré a nízke odrody. Viac...
.
VARIŤ ČI NEVARIŤ ZELENINU?
Variť, či nevariť zeleninu - to je častá polemika medzi ľuďmi, ktorí zo svojej stravy chcú, čo najviac vyťažiť pre svoje telo. Odpoveď nie je jednoduchá, pretože niektoré druhy zeleniny tepelne upravené disponujú vyššou nutričnou hodnotou ako v surovom stave, ale iné druhy tepelnou úpravou strácajú na výživovej hodnote. Viac...
__________
.
Paprika
Je teplomilná rastlina, požiadavky má podobné ako rajčiak. Na klíčenie je optimum teploty 26 až 30 °C. Pri pestovaní priesad je vhodná denná teplota 27 °C a nočná 16 °C.
Predpestovanie priesad:
Osivo vysievame do zakoreňovačov 5 x 5 centimetrov pre poľné pestovanie v horších podmienkách, 3 x 3 centimetre pre poľné pestovanie v dobrých podmienkách alebo 7 x 7 centimetrov na rýchlenie. Dávame prednosť vysádzaniu po jednej rastline, pri rýchlení v nevykurovaných rýchliarňach môžeme vysádzať po dve rastliny. Priesadám zabezpečíme dostatok svetla a vlahy.
Uhorky šalátové
Na úspešné rýchlenie treba, aby priesady zodpovedali vysokým požiadavkám akosti. Sú náročné na teplotu a vysokú vzdušnú vlhkosť. Na klíčenie je optimum teplôt 30 až 35 °C, pre priesady 24 až 26 °C. Pri nižšej intenzite svetla nižšia aj teplota, nie však pod 18 °C. Nočná teplota a teplota zeminy 18 až 19 °C.
Predpestovanie priesad:
Semená vysievame do hĺbky jeden centimeter tak, že každé samostatne položíme naplocho. Výsevy udržujeme v teplom a vlhkom prostredí. O tri až päť dní po vzídení, keď sa klíčne listy začnú oddeľovať, presádzame rastlinky do črepníkov alebo zakoreňovačov. Semeno môžeme vysievať priamo do črepníkov alebo zakoreňovačov naplnených do polovice zeminou. Postupne ako rastliny rastú, zeminu prisypávame.
__________
.
VEDELI STE, ŽE...?
.
POZNÁTE LUFU?
Určite ste sa už stretli s používaním prírodných materiálov ako náhrady za tie umelé. A to v akejkoľvek oblasti. Vedeli ste, že aj taká obyčajná špongia v domácnosti môže pochádzať z vašej záhradky? Moderná doba prináša so sebou čoraz viac ekologických zlepšovákov a návrat k prírodným a menej nákladovým a šetrným materiálom. Medzi také patrí aj používanie prírodnej špongie, lufy. Viac...
.
HRACHOM PROTI RAKOVINE
Pravidelné konzumovanie zeleného hrášku môže znížiť riziko vzniku rakoviny, najmä v dôsledku obsahu antioxidantov a ich schopnosti zmierniť zápal v tele. Zelený hrášok obsahuje aj saponíny, zlúčeniny rastlín známe ako protirakovinové. Niekoľko štúdií ukázalo, že saponíny môžu pomôcť predchádzať niekoľkým typom rakoviny a majú potenciál inhibovať rast nádorov. Okrem toho sú bohaté na niekoľko živín, ktoré sú známe svojou schopnosťou znižovať riziko vzniku rakoviny vrátane vitamínu K, čo môže byť zvlášť užitočné pri znižovaní rizika rakoviny prostaty. Viac...
.
REBARBORA PRE ZDRAVÝ MOZOG
Vitamín K, ktorý rebarbora obsahuje, môže výrazne zlepšiť zdravie mozgu. Vitamín je zodpovedný za oxidáciu mozgových buniek. Odborníci na výživu odporúčajú zachovať psychické zdravie, aby sa zabránilo chorobám súvisiacim s vekom, ako je Alzheimerova choroba. Ten má potenciál ovplyvniť kvalitu života. Preto je potrebné začleniť výživné potraviny do svojej stravy, aby sa zabránilo nástupu oslabujúcich chorôb. Viac...
.
MANGOLD ODSTRAŇUJE NERVOZITU A ÚNAVU
Čím sýtejšia je zelená farba, tým mangold obsahuje viac betakaroténu. Táto biologicky aktívna látka upokojuje nervový systém, odstraňuje stres, dodáva nám sviežosť, dobrú náladu a zlepšuje koncentráciu. Ak napoludnie zjeme 250 g mangoldu, ešte o piatej popoludní budeme svieži a vitálni. Viac...
__________
.
Hlúboviny
Karfiol
Nie je taký náročný na teplo ako ostatné hlúboviny. Optimálne teploty sú okolo 15 až 18 °C, ale bez poškodenia znáša aj teploty pod 10 °C. Skôr mu škodia vyššie teploty, ktoré spôsobujú vytiahnutie rastliny a nadmernú tvorbu listov, čím sa predlžuje vegetačné obdobie, odďaľuje sa tvorba ružíc. Na klíčenie semien je optimálna teplota 20 až 25 °C. Pri pestovaní priesad nie je dobré, ak sú teploty pred výsadbou nad 16 °C, pretože po presadení do studenej pôdy dochádza k negatívnemu vplyvu na koreňový systém. Karfiol má takisto veľké nároky na vlhkosť pôdy aj vzduchu. Zavlažovať musíme pravidelne, aby koreňový kŕčik nezaschol – nezdrevnatel, čo by malo za následok predčasnú tvorbu ružíc. Presný termín sejby závisí od času, keď chceme karfiol vysádzať. Priesady predpestujeme v balíčkoch 5 x 5 centimetrov.
Kaleráb
Platia podobné zásady ako pri karfiole s tým, že teplota má byť cez deň 20 až 22 °C a cez noc 13 až 15 °C. Semeno vyklíči o tri až štyri dni. Zavlažovať je najvhodnejšie, keď svieti slnko. Nadmerné zálievky a husté výsevy majú za následok padanie klíčiacich rastlín.
Predpestovanie priesad:
Dopestujeme sadenice s koreňovým balom v 6-centimetrových črepníkoch alebo v balíčkoch s rozmermi 5 x 5 centimetrov. Počas dopestovania musíme venovať pozornosť prevencii proti chorobám, najmä proti plesni kapustovej.
Hlávkový šalát
Pri predpestovaní sadiva je vhodné na vzídenie dodržať teplotu 20 až 25 °C, potom je optimum dennej teploty 18 až 20 °C a nočnej 12 až 14 °C.
Predpestovanie priesad:
Najvhodnejšie spôsoby sú buď v balíčkoch 5 x 5 centimetrov alebo v zakoreňovačoch s priemerom 5 centimetrov. Správne dopestované priesady majú mať pred vysádzaním šesť až osem pravých listov. Predpestovanie trvá päť až deväť týždňov.
.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/paradajky-10-ucinkov-na-zdravie